Development (trunk) - en to pt translation catalogue (1655 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
pt: 
    <h1>Erro ao estabelecer conexão com o banco de dados</h1>
    <p>Isso significa que as informações de nome de usuário e senha em seu arquivo <code>wp-config.php</code> estão incorretas ou não é possível contatar o servidor do banco de dados em<code>%s</code>. Isso pode significar que o servidor de banco de dados da sua hospedagem está fora do ar.</p>
    <ul>
    	<li>Você tem certeza que o nome de usuário e a senha estão corretos?</li>
    	<li>Você tem certeza que digitou o nome do host corretamente?</li>
    	<li>Você tem certeza que o servidor do banco de dados está funcionando?</li>
    </ul>
    <p>Se você não tem certeza sobre o que estes termos significam, provavelmente você deve contatar sua hospedagem.Se você ainda precisar de ajuda, você sempre poderá visitar os <a href='http://wordpress.org/support/'>Fóruns de Suporte do WordPress</a>.</p>

en:  and
pt: e

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
pt: "caller_get_posts" é obsoleto. Use "ignore_sticky_posts" no lugar.

en: #%d (no title)
pt: #%d (sem título)

en: % Comments
pt: % Comentários

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
pt: Feed da Categoria %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
pt: %1$s %2$s %3$s  Feed de comentários

en: %1$s %2$s %3$s Feed
pt: Feed de %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
pt: Feed da tag %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
pt: %1$s %2$s  Feed de comentários

en: %1$s %2$s Feed
pt: Feed de %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
pt: %1$s %2$s Feed dos Posts de %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
pt: %1$s %2$s Feed do resultado da busca por &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
pt: %1$s %2$s, %3$s às %4$s: %5$s

en: %1$s - Comments on %2$s
pt: %1$s - Comentários sobre %2$s

en: %1$s [Autosave]
pt: %1$s [Salvamento automático]

en: %1$s [Current Revision]
pt: %1$s [Revisão Atual]

en: %1$s and %2$s.
pt: %1$s e %2$s.

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: %1$s comments recovered.
pt: %1$s comentários recuperados.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
pt: %1$s está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s sem nenhuma alternativa disponível.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
pt: %1$s está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s! Use %3$s em seu lugar.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
pt: %1$s é orgulhosamente mantido com %2$s

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
pt: %1$s foi chamada <strong>incorretamente</strong>. %2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
pt: %1$s foi chamado com um argumento que está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s sem nenhuma alternativa disponível.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
pt: %1$s foi chamado com um argumento que está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s! %3$s

en: %Y-%m-%d
pt: %d-%m-%Y

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
pt[0]: %d atualização de plugin
pt[1]: %d atualizações de plugin

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
pt[0]: %d atualização de temas
pt[1]: %d atualização de temas

en: %d WordPress Update
pt: %d Atualização do WordPress

en: %d queries. %s seconds.
pt: %d consultas. %s segundos.

en: %d selected
pt: selecionadas: %d

en: %s <span class="says">says:</span>
pt: %s <span class="says">disse:</span>

en: %s Ago
pt: %s Atrás

en: %s ago
pt: %s atrás

en: %s approved | %s approved
pt[0]: %s aprovado
pt[1]: %s aprovados

en: %s changed the comment status to %s
pt: %s alterou o status do comentário para %s

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
pt[0]: %s comentário aguarda moderação
pt[1]: %s comentários aguardam moderação

en: %s day | %s days
pt[0]: %s dia
pt[1]: %s dias

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pt: %s excede o tamanho máximo de arquivo para envio múltiplos  quando usado em seu navegador.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pt: %s ultrapassa o limite de tamanho de arquivo para envio deste site.

en: %s hour | %s hours
pt[0]: %s hora
pt[1]: %s horas

en: %s is a protected WP option and may not be modified
pt: %s é uma opção protegida do WP e não pode ser modificada

en: %s is your new username
pt: %s é seu novo nome de usuário

en: %s min | %s mins
pt[0]: %s minuto
pt[1]: %s minutos

en: %s month | %s months
pt[0]: %s mês
pt[1]: %s meses

en: %s reported this comment as not spam
pt: %s relatou que este comentário não é um spam

en: %s reported this comment as spam
pt: %s relatou que este comentário é spam

en: %s topic | %s topics
pt[0]: %s tópico
pt[1]: %s tópicos

en: %s week | %s weeks
pt[0]: %s semana
pt[1]: %s semanas

en: %s year | %s years
pt[0]: %s ano
pt[1]: %s anos

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pt: Falha ao enviar &#8220;%s&#8221;.

en: &#8592; Cancel Gallery
pt: &#8592; Cancelar a galeria

en: &#8592; Return to library
pt: &#8592; Devolver à biblioteca

en: &laquo; Back
pt: &laquo; Voltar

en: &laquo; Older Comments
pt: &laquo; Comentários mais antigos

en: &laquo; Previous
pt: &laquo; Anterior

en: &laquo; Previous Page
pt: &laquo; Página anterior

en: &larr; Back to %s
pt: &larr; Voltar para %s

en: &lt; Prev
pt: &laquo; Anterior

en: &mdash; Select &mdash;
pt: &mdash; Selecionar &mdash;

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
pt: (Deve conter pelo menos 4 caracteres, somente letras e números.)

en: (This message was added in version %s.)
pt: (Esta mensagem foi adicionada na versão %s.)

en: (more&hellip;)
pt: (mais&hellip;)

en: (no title)
pt: (sem título)

en: (required)
pt: (obrigatório)

en: , and
pt: , e

en: -- Not set --
pt: -- Não definido --

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
pt: <a href="%1$s"> Akismet </a> bloqueia spam no seu blog.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
pt[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu seu site contra %2$s spam até o momento.
pt[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu seu site contra %2$s spams até o momento.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
pt[0]: O <a href="%1$s">Akismet</a> eliminou de seu site <a href="%2$s">%3$s comentários tidos como spam</a>.
pt[1]: O <a href="%1$s">Akismet</a> eliminou de seu site <a href="%2$s">%3$s comentários tidos como spam</a>.

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
pt: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> é seu novosite. Faça <a href="%3$s">Log in</a> como &#8220;%4$s&#8221; usando sua senha existente.

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
pt: Feed <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> para comentários sobre este post.

en: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>
pt: <abbr title="Universal Resource Locator (Localizador Universal de Recursos)">URL</abbr>

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
pt: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">disse:</span>

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
pt: A <em>edição visual de texto</em>, também denominada WYSIWYG (What You See Is What You Get, literalmente Aquilo que você vê é aquilo que você obtém, significa que o texto é formatado à medida que o usuário o escreve.  O editor cria o código HTML em segundo plano enquanto o usuário se concentra na escrita. Estilos de texto, links e imagens aparecem aproximadamente como irão aparecer na Internet.

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
pt: <h1>Não foi possível selecionar o banco de dados</h1>
    <p>Foi possível conectar o servidor de banco de dados (o que significa que os seus nome de usuário e senha estão ok), mas não foi possível selecionar o banco de dados <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>Tem certeza que este banco de dados existe?</li>
    <li>O usuário <code>%2$s</code> possui permissão para usar o banco de dados <code>%1$s</code>?</li>
    <li>Em alguns sistemas o nome do seu banco de dados possui como prefixo o seu nome de usuário, portanto ele seria algo como <code>username_%1$s</code>. Pode ser este o problema?</li>
    </ul>
    <p>Se você não sabe como configurar seu banco de dados você deveria <strong>contatar o seu servidor</strong>. Se nada der certo, você pode encontrar ajuda nos <a href="http://br.forums.wordpress.org">Fóruns de Suporte do WordPress</a>.</p>

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
pt[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> bloqueado pelo <strong>Akismet</strong>
pt[1]: <strong class="count">%1$s spams</strong> bloqueados pelo <strong>Akismet</strong>

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
pt: <strong>Quase pronto</strong> - ative sua conta e diga adeus aos spams nos comentários

en: <strong>Author:</strong> %s
pt: <strong>Autor:</strong> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
pt: <strong>Valores conflitantes para a constante VHOST e SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> A sua configuração de subdomínio será presumida como valor do SUBDOMAIN_INSTALL.

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
pt: <strong>Não foi possível encontrar o site <code>%1$s</code>.</strong> Procuramos pela tabela <code>%2$s</code> no banco de dados <code>%3$s</code>. Está correto?

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
pt: <strong>As tabelas do banco de dados estão ausentes</strong>. Isto significa que o MySQL não está funcionando. O WordPress não foi instalado adequadamente, ou alguém excluiu <code>%s</code>. Você realmente deveria olhar o seu banco de dados agora.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
pt: <strong>ERRO</strong>: <code>$table_prefix</code> no arquivo <code>wp-config.php</code> só pode conter números, letras e sublinhados.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
pt: <strong>ERRO</strong>: Os cookies estão bloqueados ou não são suportados pelo seu navegador. Você deve <a href='http://www.google.com/cookies.html'>ativar cookies</a> para usar o WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
pt: <strong>ERRO</strong>: Não foi possível cadastrá-lo&hellip; contate o <a href="mailto:%s">webmaster</a>!

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Digite um nome de usuário ou endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário ou email inválidos.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário inválido ou senha incorreta.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário inválido. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Perdeu sua senha</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
pt: <strong>ERRO</strong>: Digite um nome de usuário.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Preencha seu endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
pt: <strong>ERRO</strong>: URL de site já em uso.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
pt: <strong>ERRO</strong>: O endereço de email não está correto.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
pt: <strong>ERRO</strong>: O campo da senha está vazio.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
pt: <strong>ERRO</strong>: A senha que você forneceu para o usuário <strong>%1$s</strong> está incorreta <a href="%2$s" title="Recuperação de Senha">Esqueceu sua senha</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
pt: <strong>ERRO</strong>: O campo do nome de usuário está vazio.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nenhum usuário registrado com esse endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERROR</strong>: Esse email já está registrado, escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
pt: <strong>ERRO</strong>: Este nome de usuário já está registrado. Escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt: <strong>ERRO</strong>: Este nome de usuário é inválido porque usa caracteres não permitidos. Digite um nome de usuário válido.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
pt: <strong>ERRO</strong>: o WordPress %1$s requer MySQL %2$s ou superior

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
pt: <strong>ERRO</strong>: Sua conta foi marcada como spammer.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: digite um endereço de email válido.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
pt: <strong>ERRO</strong>: preencha os campos obrigatórios (nome, email).

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
pt: <strong>ERRO</strong>: digite um comentário.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
pt: <strong>ERRO</strong>: problema ao criar novo site.

en: <strong>Posted title:</strong> %s
pt: <strong>Título publicado:</strong> %s

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
pt: <strong>Erro de RSS</strong>: %s

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
pt: <strong> Inscrito com sucesso! </strong> Confira no seu e-mail a Chave API do Akismet e digite-a abaixo.

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
pt: Você pode usar estas tags <strong>XHTML:</strong>: <code>%s</code>

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
pt: <strong>Você atualizou o WordPress com sucesso!</strong> Faça o login novamente para experimentar!

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
pt: Um problema de DNS ou firewall está impedindo todo o acesso do seu servidor de hospedagem no Akismet.com. <strong>O Akismet não pode funcionar corretamente até que isto seja corrigido</strong>. Contate o seu servidor de hospedagem ou o administrador de firewall e forneça <a href="%s" target="_blank">esta informação sobre o Akismet e firewalls</a>.

en: A calendar of your site&#8217;s posts
pt: Um calendário de posts de seu site

en: A list or dropdown of categories
pt: Lista ou lista suspensa de categorias

en: A monthly archive of your site&#8217;s posts
pt: Um arquivo mensal dos posts de seu site

en: A name is required for this term
pt: Um nome é necessário para esse termo

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
pt: Um problema de rede ou firewall está bloqueando todas as conexões entre seu servidor e o Akismet.com. <strong>O Akismet não pode funcionar corretamente até que isso seja corrigido.</strong> Contate o seu servidor de hospedagem ou o administrador de firewall e forneça <a href="%s" target="_blank">esta informação sobre o Akismet e firewalls</a>.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
pt: Um problema de rede ou firewall está bloqueando algumas conexões entre seu servidor e o Akismet.com. O Akismet está funcionando, mas pode causar problemas durante momentos de congestionamento de rede. Contate o seu servidor de hospedagen ou administrador de firewall e forneça <a href="%s" target="_blank">estas informações sobre o akismet e firewalls</a>.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo comentário sobre o post "%s" está esperando sua aprovação.

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo pingback para o post "%s" está esperando sua aprovação.

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo trackback para o post "%s" está aguardando sua aprovação.

en: A password will be e-mailed to you.
pt: Uma senha será enviada para seu email.

en: A search form for your site
pt: Um formulário de busca para seu site

en: A static page
pt: Uma página estática

en: A term with the name provided already exists with this parent.
pt: Um termo com o nome fornecido já existe com este pai.

en: A term with the name provided already exists.
pt: Um termo com o nome fornecido já existe.

en: A valid URL was not provided.
pt: Não foi fornecido um URL válido.

en: A valid email address is required
pt: É obrigatório um endereço de email válido

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: About
pt: Sobre

en: About TinyMCE
pt: Sobre o TinyMCE

en: About WordPress
pt: Sobre o WordPress

en: About the software
pt: Sobre o software

en: Accessibility Help
pt: Ajuda sobre Acessibilidade

en: Accessible
pt: Acessível

en: Acronym
pt: Acrônimo

en: Action
pt: Ação

en: Actions
pt: Ações

en: Activate
pt: Ativar

en: Activate your Akismet account
pt: Ativar sua conta do Akismet

en: Activation Key Required
pt: Chave de ativação necessária

en: Activation Key:
pt: Chave de Ativação:

en: Add Audio
pt: Adicionar Áudio

en: Add Link
pt: Adicionar link

en: Add Media
pt: Adicionar Mídia

en: Add New Category
pt: Adicionar nova categoria

en: Add New Link Category
pt: Adicionar nova categoria de links

en: Add New Page
pt: Adicionar nova página

en: Add New Post
pt: Adicionar novo post

en: Add New Tag
pt: Adicionar nova tag

en: Add Video
pt: Adicionar Vídeo

en: Add an Image
pt: Adicionar uma Imagem

en: Add or remove tags
pt: Adicionar ou remover tags

en: Add to Gallery
pt: Adicionar à galeria

en: Add to gallery
pt: Adicionar à galeria

en: Address
pt: Endereço

en: Advanced
pt: Avançada

en: Advanced Image Settings
pt: Configurações avançadas de imagem

en: Advanced Link Settings
pt: Configurações avançadas de link

en: Advanced Rich Editing
pt: Edição visual avançada

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Advanced use of the Rich Editor
pt: Uso avançado do editor visual

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
pt: Akismet %s requer WordPress 3.0 ou mais recente.

en: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">Stats</a>
pt: <a href="%s" class="add-new-h2">Estatísticas</a> do Akismet

en: Akismet API Key
pt: Chave API do Akismet

en: Akismet Error Code
pt: Código de Erro do Akismet

en: Akismet Spam
pt: Spam Akismet

en: Akismet Spam (%s)
pt: Spam Akismet (%s)

en: Akismet Stats
pt: Estatísticas do Akismet

en: Akismet Widget
pt: Widget do Akismet

en: Akismet caught this comment as spam
pt: O Akismet capturou este spam

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
pt: O Akismet pegou este comentário como spam durante uma tentativa de verificação automática.

en: Akismet cleared this comment
pt: O Akismet liberou este comentário

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
pt: O Akismet liberou este comentário durante uma tentativa automática.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To use Akismet you may need to sign up for an API key. Click the button below to get started.
pt: O Akismet elimina spams dos comentários e trackbacks de seu site. Para usar o Akismet você necessita se registrar para obter uma chave API. Clique no botão abaixo para começar.

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
pt: O Akismet identificou <strong>%1$s spam</strong> desde que foi instalado pela primeira vez.

en: Akismet has detected a problem.
pt: O Aismet detectou um problema.

en: Akismet is almost ready.
pt: O Akismet está quase pronto.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
pt: O Akismet está funcionando corretamente. Todos os servidores podem ser acessados.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
pt: O Akismet verificou esse comentário novamente e o marcou como spam

en: Akismet re-checked and cleared this comment
pt: O Akismet verificou este comentário novamente e o liberou

en: Akismet server
pt: Servidor do Akismet

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
pt: O Akismet foi incapaz de verificar este comentário (resposta: %s) e tentará verificar automaticamente mais tarde.

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
pt: O Akismet não conseguiu conferir este comentário novamente (resposta: %s)

en: Align
pt: Alinhar

en: Align Center
pt: Centralizar

en: Align Center (Alt + Shift + C)
pt: Centralizar (Alt + Shift + C)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
pt: Alinhar Justificado (Alt + Shift + R)

en: Align Left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align Left (Alt + Shift + L)
pt: Alinhar à Esquerda (Alt + Shift + R)

en: Align Right
pt: Alinhar à direita

en: Align Right (Alt + Shift + R)
pt: Alinhar à Direita (Alt + Shift + R)

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Todos

en: All Akismet servers are available.
pt: Todos os servidores do Akismet estão disponíveis.

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

en: All Link Categories
pt: Todas as Categorias de Links

en: All Pages
pt: Todas as Páginas

en: All Posts
pt: Todos os Posts

en: All Tags
pt: Todas as tags

en: All media items
pt: Todas as mídias

en: All spam deleted.
pt: Todos os spams foram excluídos.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
pt: Permitir notificações de link de outros blogs (pingbacks e trackbacks)

en: Allow new users to sign up
pt: Permitir que novos usuários se registrem

en: Allow people to post comments on new articles
pt: Permitir que as pessoas publiquem comentários sobre novos artigos

en: Allow search engines to index this site.
pt: Permitir mecanismos de pesquisa indexarem este site.

en: Allowed Files
pt: Arquivos Permitidos

en: Already Installed
pt: Já instalado

en: Alt Text
pt: Texto alternativo

en: Alternative Text
pt: Texto alternativo

en: Alternative source 1
pt: Fonte alternativa 1

en: Alternative source 2
pt: Fonte alternativa 2

en: Amber
pt: Âmbar

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
pt: Nome de termo ambíguo já usado em uma taxonomia hierárquica. Ao invés, use a ID do termo.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
pt: Ocorreu um erro. A causa provável é o feed estar offline. Tente mais tarde.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
pt: Ocorreu um erro ao adicionar você a este site. Voltar para a <a href="%s">página principal</a>.

en: An error occurred during the activation
pt: Ocorreu um erro durante a ativação

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pt: Erro ao enviar. Tente mais tarde.

en: An unidentified error has occurred.
pt: Ocorreu um erro não identificado.

en: Anchor name
pt: Nome da âncora

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the Text editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the Text tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
pt: Qualquer HTML digitado diretamente no editor vai aparecer como texto quando a publicação for vista. O que você vê é o que obtém. Se quiser incluir elementos HTML que não podem ser gerados com os botões da barra de ferramentas, você deve digitá-los diretamente no editor de texto. Exemplos disso são tabelas e &lt;código&gt;. Para fazer isso, clique na aba de texto e edite o código, então retorne para o modo visual. Se o código for válido e tiver sido entendido pelo editor, você deverá vê-lo imediatamente.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Approve and Reply
pt: Aprovar e Responder

en: Approve it: %s
pt: Aprovar: %s

en: Apr_April_abbreviation
pt: abr

en: April
pt: abril

en: Arbitrary text or HTML
pt: Texto normal ou HTML

en: Archives
pt: Arquivos

en: Are you lost?
pt: Você está perdido?

en: Are you sure you want to clear all contents?
pt: Tem certeza que quer apagar todo o conteúdo?

en: Are you sure you want to do this?
pt: Tem certeza que quer fazer isto?

en: Are you sure you want to install this plugin?
pt: Tem certeza que quer instalar este plugin?

en: Attachment Details
pt: Detalhes do anexo

en: Attachment Display Settings
pt: Configurações de exibição do anexo

en: Attachment Page
pt: Página de anexo

en: Audio
pt: Áudios

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Áudio <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Áudios <span class="count">(%s)</span>

en: Aug_August_abbreviation
pt: ago

en: August
pt: agosto

en: Authentication failed
pt: A autenticação falhou

en: Author
pt: Autor

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Autor: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Author is %s
pt: O autor é %s

en: Auto goto URL
pt: Ir para URL automaticamente

en: Auto play
pt: Auto iniciar

en: Auto start
pt: Início automático

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
pt: Excluir automaticamente spams enviados para posts publicados há mais de um mês.

en: Auto-detete old spam
pt: Excluir automaticamente spams antigos

en: Automatically add paragraphs
pt: Adicionar parágrafos automaticamente.

en: Awaiting spam check
pt: Aguardando verificação de spam

en: Background
pt: Fundo

en: Background Attachment
pt: Fixação do fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background Position
pt: Posição do fundo

en: Background Repeat
pt: Repetição do fundo

en: Balance
pt: Balanço

en: Base URL
pt: URL base

en: Baseline
pt: Linha de base

en: Basics
pt: Noções básicas

en: Basics of Rich Editing
pt: Noções básicas de edição visual

en: Black
pt: Preto

en: Blockquote
pt: Aspas

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
pt: Citação (Alt + Shift + Q)

en: Blue
pt: Azul

en: Bold
pt: Negrito

en: Bold (Ctrl + B)
pt: Negrito (Ctrl + B)

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: Border
pt: Borda

en: Bottom
pt: Base

en: Bottom left
pt: Embaixo à esquerda

en: Bottom right
pt: Embaixo à direita

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
pt: Momentaneamente indisponível para manutenção programada. Confira novamente em um minuto.

en: Brown
pt: Marrom

en: Browse
pt: Procurar

en: Burnt orange
pt: Laranja queimado

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
pt: Mas antes de começar a usar seu nome de usuário, <strong>você deve ativá-lo</strong>.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
pt: Mas, antes que você possa começar a usar seu site, <strong>você deve ativá-lo</strong>.

en: By: %s
pt: Por: %s

en: CSS Class
pt: Classe CSS

en: Calendar
pt: Agenda

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel all changes
pt: Cancelar todas as alterações

en: Cancel reply
pt: Cancelar resposta

en: Cannot create a revision of a revision
pt: Não é possível criar uma revisão de uma revisão

en: Cannot create a user with an empty login name.
pt: Impossível criar um usuário com o nome de login vazio.

en: Caption
pt: Legenda

en: Caption this image&hellip;
pt: Escreva uma legenda&hellip;

en: Captioning id
pt: ID de legenda

en: Captions/Subtitles
pt: Transcrições/Legendas

en: Categories
pt: Categorias

en: Caught Spam
pt: Spam identificado

en: Cell
pt: Célula

en: Center
pt: Centro

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Trapaceando, é?

en: Check Network Status
pt: Verificar Status da Rede

en: Check Spelling
pt: Verificar ortografia

en: Check for Spam
pt: Conferir se há spam

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
pt: Confira a lixeira ou pasta de spams de seu cliente de email. Às vezes os emails podem ir para estas pastas por engano.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
pt: Confira o link de confirmação em seu email.

en: Check your e-mail for your new password.
pt: Confira a nova senha em seu email.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
pt: Confira sua caixa de entrada em <strong>%s</strong> e clique no link apresentado.

en: Choke speed
pt: Limite de velocidade

en: Choose from the most used tags
pt: Escolha entre as tags mais usadas

en: Circle
pt: Círculo

en: Citation
pt: Citação

en: Class
pt: Classe

en: Cleanup messy code
pt: Limpar código bagunçado

en: Clear
pt: Limpar

en: Cleared by Akismet
pt: Limpo pelo Akismet

en: Click here to cancel reply.
pt: Clique aqui para cancelar a resposta.

en: Close
pt: Fechar

en: Close all open tags
pt: Fechar todas as tags abertas

en: Close this window.
pt: Fechar esta janela.

en: Code
pt: Código

en: Code sample
pt: Exemplo de código

en: Color picker
pt: Seletor de cor

en: Color:
pt: Cor:

en: Colors
pt: Cores

en: Column
pt: Coluna

en: Columns
pt: Colunas

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
pt: sobre,um,são,como,em,ser,por,com,para,de,em,é,ele,de,ou,que,o,este,era,foi,que,quando,onde,quem,será,www

en: Command failed
pt: O comando falhou

en: Comment History
pt: Histórico de Comentário

en: Comment author name and email are required
pt: O nome e email do autor do comentário são obrigatórios

en: Comment on %1$s by %2$s
pt: Comentário sobre %1$s por %2$s

en: Comment on %s
pt: Comentário para %s

en: Comment status was changed to %s
pt: O status do comentário foi alterado para %s

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
pt: O comentário foi capturado pelo wp_blacklist_check

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Comments
pt: Comentários

en: Comments (RSS)
pt: Comentários (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: <abbr title="em inglês: Really Simple Syndication">RSS</abbr> dos comentários

en: Comments Feed
pt: Feed de comentários

en: Comments Off
pt: Comentários desativados

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
pt: Comentários sobre %1$s pesquisando em %2$s

en: Comments for %s
pt: Comentários sobre %s

en: Comments on %s
pt: Comentários sobre %s

en: Comments on: %s
pt: Comentários sobre: %s

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
pt: Os comentários que você desclassificar como spam serão submetidos ao Akismet, para melhoramento do serviço.

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
pt: Tags Condicionais não funcionam antes da consulta rodar. Antes disso, elas sempre retornam falsas.

en: Confirm new password
pt: Confirmar nova senha

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
pt: Parabéns! O seu novo site, %s, está quase pronto.

en: Constrain proportions
pt: Manter proporções

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content, title, and excerpt are empty.
pt: O conteúdo, o título e o resumo estão vazios.

en: Controller
pt: Controlador

en: Controls
pt: Controles

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy table row
pt: Copiar linha

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
pt: Copiar/Cortar/Colar não está disponível no Mozilla ou Firefox.

en: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, All rights reserved.
pt: Copyright © 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, Todos os direitos reservados.

en: Could not calculate resized image dimensions
pt: Não foi possível calcular o tamanho da imagem redimensionada

en: Could not create site.
pt: Não foi possível criar site.

en: Could not create user
pt: Não foi possível criar usuário

en: Could not insert post into the database
pt: Não foi possível inserir o post no banco de dados

en: Could not insert term into the database
pt: Não foi possível inserir o termo no banco de dados

en: Could not insert term relationship into the database
pt: Não foi possível inserir a relação do termo no banco de dados

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
pt: Não foi possível carregar a visualização da imagem. Recarregue a página e tente novamente.

en: Could not open handle for fopen() to %s
pt: Não foi possível conectar a %s

en: Could not read image size
pt: Não foi possível ler o tamanho da imagem

en: Could not read image size.
pt: Não foi possível ler o tamanho da imagem.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
pt: Não foi possível configurar este anexo como a imagem miniatura. Tente um anexo diferente.

en: Could not update comment status
pt: Não foi possível atualizar o status do comentário

en: Could not update post in the database
pt: Não foi possível atualizar o post no banco de dados

en: Could not write file %1$s (%2$s)
pt: Não foi possível gravar o arquivo %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
pt: Não foi possível gravar o arquivo %s

en: Create Gallery
pt: Criar galeria

en: Create Site
pt: Criar Site

en: Create a Configuration File
pt: Criar um Arquivo de Configuração

en: Create a new Akismet Key
pt: Criar uma nova Chave do Akismet

en: Create a new gallery
pt: Criar uma nova galeria

en: Crop thumbnail to exact dimensions
pt: Recortar a miniatura nas dimensões exatas

en: Crunching&hellip;
pt: Processando&hellip;

en: Current Color
pt: Cor atual

en: Current Link
pt: Link atual

en: Current marker
pt: Marcador atual

en: Current position
pt: Posição atual

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
pt[0]: No momento, %s esperam aprovação. Visite o painel de moderação:
pt[1]: No momento, %s comentários aguardam aprovação. Visite o painel de moderação:

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
pt: Não suportado pelo seu navegador no momento; use os atalhos de teclado.

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Menu
pt: Menu personalizado

en: Custom URL
pt: URL personalizado

en: Customize
pt: Personalizar

en: Cut
pt: Cortar

en: Cut table row
pt: Cortar linha

en: Dark azure
pt: Azul escuro

en: Dark green
pt: Verde escuro

en: Dark olive
pt: Oliva escuro

en: Dashboard
pt: Painel

en: Database Error
pt: Erro de Banco de Bados

en: Database tables are missing.
pt: As tabelas do banco de dados estão ausentes.

en: Date Format
pt: Formato de Data

en: De-spam marked comments &raquo;
pt: Desclassificar como spam os comentários marcados &raquo;

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
pt: Caro usuário,
     
     O seu novo site SITE_NAME foi configurado com sucesso em:
     BLOG_URL
     Já pode fazer login usando a conta de administração com a seguinte informação: 
     Usuário: USERNAME
     Senha: PASSWORD
     Faça login aqui: BLOG_URLwp-login.php
     
     Esperamos que disfrute do seu novo site. Obrigado!
     
     -- A equipe @ SITE_NAME

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
pt: Caro usuário,
    
    Sua nova conta foi configurada.
    
    Você pode fazer login com a seguinte informação:
    Nome de usuário: USERNAME
    Senha: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Obrigado!
    
    --O time @ SITE_NAME

en: Dec_December_abbreviation
pt: dez

en: December
pt: dezembro

en: Default
pt: Padrão

en: Default frame
pt: Frame padrão

en: Default volume
pt: Volume padrão

en: Default width
pt: Largura padrão

en: Definition description
pt: Descrição da definição

en: Definition term
pt: Definição

en: Delete Gallery
pt: Excluir galeria

en: Delete Image
pt: Excluir imagem

en: Delete Permanently
pt: Excluir permanentemente

en: Delete all
pt: Excluir todos

en: Delete it: %s
pt: Excluir: %s

en: Delete row
pt: Excluir linha

en: Delete table
pt: Excluir tabela

en: Deletion
pt: Exclusão

en: Describe this audio file&hellip;
pt: Descreva este arquivo de áudio&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
pt: Descreva este arquivo de mídia&hellip;

en: Describe this video&hellip;
pt: Descreva este vídeo&hellip;

en: Description
pt: Descrição

en: Deselect
pt: Desmarcar

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
pt: Diretório de destino para o arquivo de streaming não existe ou não é gravável.

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Direction left to right
pt: Direção da esquerda para a direita

en: Direction right to left
pt: Direção da direita para a esquerda

en: Disc
pt: Disco

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Dismiss Errors
pt: Limpar erros

en: Display Header Text
pt: Mostrar texto do cabeçalho

en: Display as dropdown
pt: Mostrar como lista suspensa

en: Display item author if available?
pt: Exibir autor do item, se disponível?

en: Display item content?
pt: Exibir conteúdo do item?

en: Display item date?
pt: Exibir data do item?

en: Display post date?
pt: Exibir a data do post?

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
pt: Mostrar o número de comentários spam que o Akismet pegou

en: Distraction Free Writing mode
pt: Modo de escrita sem distrações

en: Distraction Free Writing mode (Alt + Shift + W)
pt:  Modo de Escrita sem Distrações (Alt + Shift + W)

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
pt: Não desregistre o script %1$s na área de administração. Para visar o tema do frontend, use o hook %2$s.

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
pt: Você quer mesmo <a href='%s'>desconectar</a>?

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
pt: Quer usar o Editor Visual para esta área de texto?

en: Document properties
pt: Propriedades do documento

en: Documentation
pt: Documentação

en: Done
pt: Concluído

en: Download File
pt: Fazer download do arquivo

en: Download Video
pt: Fazer download do vídeo

en: Draft
pt: Rascunho

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Rascunho <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Rascunhos <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder images.
pt: Arraste e solte para reordenar as imagens.

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
pt: Solte um arquivo aqui ou <a href="#" class="upload">selecione em seu computador</a>.

en: Drop files anywhere to upload
pt: Solte os arquivos em qualquer lugar para fazer o upload

en: Drop files to upload
pt: Solte os arquivos para fazer o upload

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
pt: Detectado comentário repetido; parece que você já disse isso!

en: E-mail
pt: Email

en: E-mail : %s
pt: Email: %s

en: E-mail: %s
pt: Email: %s

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
pt: ERRO: Valores inválidos digitados, estes estão marcados em vermelho.

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
pt: ERRO: O diretório de temas está vazio ou não existe. Confira sua instalação.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
pt: ERRO: Este não é um modelo de feed válido.

en: Edit
pt: Editar

en: Edit CSS Style
pt: Editar Estilo CSS

en: Edit Category
pt: Editar categoria

en: Edit Gallery
pt: Editar galeria

en: Edit HTML Source
pt: Editar HTML

en: Edit Image
pt: Editar imagem

en: Edit Link Category
pt: Editar categoria de link

en: Edit Media
pt: Editar Mídia

en: Edit My Profile
pt: Editar Meu Perfil

en: Edit Page
pt: Editar página

en: Edit Post
pt: Editar post

en: Edit Site
pt: Editar Site

en: Edit Tag
pt: Editar tag

en: Edit This
pt: Editar

en: Edit embedded media
pt: Editar mídia incorporada

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
pt: Largura do editor no Modo de Escrita sem Distrações:

en: Either there are no posts, or something went wrong.
pt: Não existe post ou algo deu errado.

en: Email&nbsp;Address:
pt: Endereço de email:

en: Embed Media Player
pt: Incorporar Tocador de Mídia

en: Embed or Link
pt: Incorporar ou  link

en: Emotions
pt: Emoções

en: Empty
pt: Vazia

en: Empty Term
pt: Termo em branco

en: Empty command string
pt: Linha de comando vazia

en: Empty filename
pt: Nome de arquivo em branco

en: Enable JavaScript
pt: Ativar JavaScript

en: Enabled
pt: Ativado

en: End time
pt: Fim

en: English=en,Danish=da,Dutch=nl,Finnish=fi,French=fr,German=de,Italian=it,Polish=pl,Portuguese=pt,Spanish=es,Swedish=sv
pt: Inglês=en,Dinamarquês=da,Holandês=nl,Finlandês=fi,Francês=fr,Alemão=de,Italiano=it,Polonês=pl,Português=pt,Espanhol=es,Sueco=sv

en: Enter a description of the image
pt: Digite uma descrição da imagem

en: Enter a link URL or click above for presets.
pt: Digite o URL do link ou clique acima para as predefinições.

en: Enter the RSS feed URL here:
pt: Digite o URL do feed RSS aqui:

en: Enter the URL
pt: Digite o URL

en: Enter the URL of the image
pt: Digite a URL da imagem

en: Enter the destination URL
pt: Insira o URL de destino

en: Enter title here
pt: Digite o título aqui

en: Enter your new password below.
pt: Digite sua nova senha abaixo.

en: Enter your password to view comments.
pt: Digite sua senha para ver os comentários.

en: Entries (RSS)
pt: Entradas (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: Posts <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Entries from any RSS or Atom feed
pt: Entradas de qualquer feed RSS ou Atom

en: Error
pt: Erro

en: Error
pt: Erro

en: Error establishing a database connection
pt: Erro ao estabelecer uma conexão com o Banco de Dados

en: Error while saving the changes.
pt: Erro ao salvar alterações.

en: Excerpt
pt: Resumo

en: Excerpt:
pt: Resumo:

en: Exclude:
pt: Excluir:

en: Exit fullscreen
pt: Sair do Modo Tela Cheia

en: F j, Y
pt: j \d\e F \d\e Y

en: F j, Y g:i a
pt: j \d\e F \d\e Y, H:i

en: F, Y
pt: F \\d\\e Y

en: F_Friday_initial
pt: S

en: Failed
pt: Falhou

en: Failed to delete the page.
pt: Falha ao excluir a página.

en: Failed to write request to temporary file.
pt: Falha ao escrever requisição em arquivo temporário.

en: Feb_February_abbreviation
pt: fev

en: February
pt: fevereiro

en: Feed for all posts filed under %s
pt: Feed para todos os posts arquivados em %s

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
pt: O arquivo &#8220;%s&#8221; não existe?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
pt: O arquivo &#8220;%s&#8221; não é uma imagem.

en: File canceled.
pt: Arquivo cancelado.

en: File doesn&#8217;t exist?
pt: O arquivo não existe?

en: File is not an image.
pt: O arquivo não é uma imagem.

en: File/URL
pt: Arquivo/URL

en: Find
pt: Encontrar

en: Find/Replace
pt: Encontrar/Substituir

en: First Post
pt: Primeiro post

en: Fixed
pt: Fixo

en: Flagged as spam by %s
pt: Definido que é spam por %s

en: Flagged as spam by Akismet
pt: Sinalizadas como spam pelo Akismet

en: Flash options
pt: Opções de Flash

en: Flash video options
pt: Opções de Flash Vídeo

en: Flashvars
pt: Variáveis do Flash (Flashvars)

en: Font family
pt: Tipo de fonte

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
pt: Para mais informações sobre este software, visite o <a href="http://tinymce.com" target="_blank">site do TinyMCE</a>.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
pt: Por algum motivo estranho e muito chato, não foi possível excluir esse post.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
pt: Por algum motivo estranho e muito chato, não foi possível editar esse post.

en: Format
pt: Formato

en: Fri
pt: sex

en: Friday
pt: sexta-feira

en: Front page
pt: Página inicial

en: Front page displays
pt: A página inicial mostra

en: Full
pt: Completo

en: Full Size
pt: Tamanho completo

en: Fullscreen
pt: Tela inteira

en: GNU Library General Public License
pt: Licença Pública Geral da Biblioteca GNU

en: Gallery Settings
pt: Configurações da galeria

en: General
pt: Geral

en: General Usage
pt: Uso Geral

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
pt: Obtenha <em>outro</em> site %s em segundos

en: Get New Password
pt: Obter nova senha

en: Get your own %s account in seconds
pt: Obtenha sua conta %s em segundos

en: Gimme a site!
pt: Me dá um site!

en: Give the feed a title (optional):
pt: Atribua um título ao feed (opcional):

en: Global Dashboard: %s
pt: Painel Global: %s

en: Go Fullscreen
pt: Tela cheia

en: Gold
pt: Dourado

en: Got Moxie?
pt: Tem Moxie?

en: Gray
pt: Cinza

en: Grayish blue
pt: Azul cinzento

en: Green
pt: Verde

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
pt: Bem-vindo Administrador do Site! Atualmente você permite &#8220;%s&#8221; registros. Para mudar ou desativá-los, vá para sua <a href="%s">página de Opções</a>.

en: H-Space
pt: Espaço horizontal

en: HTML Source Editor
pt: Editor de HTML

en: HTML in the Rich Editor
pt: HTML no Editor Visual

en: HTML5 Video Options
pt: Opções de vídeo HTML 5

en: HTTP error.
pt: Erro de HTTP.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
pt: Você digitou seu email corretamente? Você digitou %s, se este email estiver incorreto você não receberá a mensagem.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header Image
pt: Imagem do Cabeçalho

en: Header Text Color
pt: Cor do texto do cabeçalho

en: Heading 1
pt: Cabeçalho 1

en: Heading 2
pt: Cabeçalho 2

en: Heading 3
pt: Cabeçalho 3

en: Heading 4
pt: Cabeçalho 4

en: Heading 5
pt: Cabeçalho 5

en: Heading 6
pt: Cabeçalho 6

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Help (Alt + Shift + H)
pt: Ajuda (Alt + Shift + H)

en: Hex Value
pt: Valor hexadecimal

en: Hidden
pt: Oculto

en: Hidden GUI
pt: GUI oculta

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
pt: Dica: Sua senha deve ter pelo menos sete caracteres. Para torná-la mais segura, use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: History
pt: Histórico

en: Home
pt: Início

en: Horizontal rule
pt: Linha Horizontal

en: Horizontal space
pt: Espaço horizontal

en: Hotkeys
pt: Teclas de atalho

en: How many items would you like to display?
pt: Quantos itens você quer exibir?

en: Howdy, %1$s
pt: Olá, %1$s

en: I already have a key
pt: Eu já tenho uma chave

en: IO error.
pt: Erro IO.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt: Se isso foi um erro, apenas ignore este email e nada acontecerá.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
pt: Se você é o proprietário desta rede, confira se o MySQL está funcionando adequadamente e se todas as tabelas estão livres de erros.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
pt: Se você não ativar seu site dentro de dois dias, você terá que se registrar novamente.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
pt: Se você não ativar seu nome de usuário dentro de dois dias, você terá que se registrar novamente.

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
pt: Se você não gostar do modo como o editor visual funciona, desative-o no submenu Seu perfil, na opção Usuários do menu de administração.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
pt: Se você ainda não recebeu o seu email ainda, há algumas coisas que você pode fazer:

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library button above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Insert into Post" and your image or file will appear in the post you are editing.
pt: Se você precisa enviar uma imagem ou outro arquivo de mídia de seu computador, use o botão Biblioteca de Mídia, acima do editor. A Biblioteca de Mídia tentará criar uma cópia em miniatura para cada imagem enviada. Para inserir a imagem enviada no post, clique primeiro na miniatura para que seja apresentado um menu de opções. Quando você tiver selecionado as opções pretendidas, clique em "Inserir no Post" e a imagem ou arquivo irá aparecer no post que você está editando.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
pt: Se você não vai usar um bom domínio, deixe-o para um novo usuário. Agora vamos lá!

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
pt: Se você ainda está preso com esta mensagem sendo exibida, confira se seu banco de dados contém as seguintes tabelas:

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
pt: Se seu site não é exibido, entre em contato com o proprietário desta rede.

en: Ignore all
pt: Ignorar todas

en: Ignore word
pt: Ignorar palavra

en: Image
pt: Imagem

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Imagem <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Imagens <span class="count">(%s)</span>

en: Image Editor Save Failed
pt: Falha ao salvar a edição da imagem

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: Image crop failed.
pt: Falha ao recortar a imagem.

en: Image default align
pt: Alinhamento padrão de imagem

en: Image default link type
pt: Link padrão para imagem

en: Image default size
pt: Tamanho de imagem padrão

en: Image description
pt: Descrição da imagem

en: Image flip failed.
pt: Falha ao virar a imagem.

en: Image list
pt: Lista de imagens

en: Image properties
pt: Propriedades da imagem

en: Image resize failed.
pt: Falha ao redimensionar a imagem.

en: Image rotate failed.
pt: Falha ao girar a imagem.

en: Image status
pt: Status da imagem

en: Images
pt: Imagens

en: Images and Attachments
pt: Imagens e anexos

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
pt: Em <code>%1$s</code>, use o método <code>%2$s</code>, não a função <code>%3$s</code>. Veja %4$s.

en: Incorrect username or password.
pt: Nome de usuário ou senha incorretos.

en: Indent
pt: Aumentar recuo

en: Indigo
pt: Índigo

en: Insert
pt: Inserir

en: Insert / edit embedded media
pt: Inserir/editar mídia incorporada

en: Insert Image
pt: Inserir imagem

en: Insert Media
pt: Inserir mídia

en: Insert More Tag
pt: Inserir a tag Mais

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
pt: Inserir a Tag Mais (Alt + Shift + T)

en: Insert Page Break
pt: Inserir quebra de página

en: Insert Page Break tag
pt: Inserir tag de quebra de página

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
pt: Inserir Quebra de Página (Alt + Shift + P)

en: Insert column after
pt: Inserir coluna depois

en: Insert column before
pt: Inserir coluna antes

en: Insert custom character
pt: Inserir símbolo

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert from URL
pt: Inserir do URL

en: Insert gallery
pt: Inserir galeria

en: Insert horizontal ruler
pt: Inserir linha horizontal

en: Insert into page
pt: Inserir na página

en: Insert into post
pt: Inserir no post

en: Insert link
pt: Inserir link

en: Insert new layer
pt: Inserir nova camada

en: Insert non-breaking space character
pt: Inserir espaço sem quebra de linha

en: Insert predefined template content
pt: Inserir conteúdo de modelo pré-definido

en: Insert row after
pt: Inserir linha depois

en: Insert row before
pt: Inserir linha antes

en: Insert time
pt: Inserir hora

en: Insert/Edit Attributes
pt: Inserir/Editar Atributos

en: Insert/edit anchor
pt: Inserir/editar âncora

en: Insert/edit image
pt: Inserir/editar imagem

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
pt: Inserir/editar imagem (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link
pt: Inserir/editar link

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
pt: Inserir/editar link (Alt + Shift + A)

en: Insertion
pt: Inserção

en: Inserts a new table
pt: Inserir uma nova tabela

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
pt: Argumentos insuficientes foram passados para este método XML-RPC.

en: Invalid
pt: Inválida

en: Invalid Taxonomy
pt: Taxonomia inválida

en: Invalid activation key.
pt: Chave de ativação inválida.

en: Invalid attachment ID.
pt: ID de anexo inválido.

en: Invalid author ID.
pt: ID de autor inválida.

en: Invalid comment ID.
pt: ID de comentário inválida.

en: Invalid comment status.
pt: Status de comentário inválido.

en: Invalid file type
pt: Tipo de arquivo inválido

en: Invalid key
pt: Chave inválida

en: Invalid object ID
pt: ID do objeto inválida.

en: Invalid post
pt: Post inválido

en: Invalid post ID
pt: ID de post inválida

en: Invalid post ID.
pt: ID de post inválida.

en: Invalid post format
pt: Formato de post inválido

en: Invalid post type
pt: Tipo de post inválido

en: Invalid taxonomy
pt: Taxonomia inválida

en: Invalid term ID
pt: ID de termo inválida

en: Invalid user ID
pt: ID de usuário inválida

en: Invalid user ID.
pt: ID de usuário inválida.

en: Invoke URLs
pt: Chamar URLs

en: Is there no link to us?
pt: Não existe link para nós?

en: Italic
pt: Itálico

en: Italic (Ctrl + I)
pt: Itálico (Ctrl + I)

en: JS Callback
pt: Callback JS

en: Jan_January_abbreviation
pt: jan

en: January
pt: janeiro

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
pt: O JavaScript deve estar ativado para usar este recurso.

en: Jul_July_abbreviation
pt: jul

en: July
pt: julho

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
pt: Ir para ferramentas - Alt+Q, ir para editor - Alt+Z, ir para caminho de um elemento - Alt+X

en: Jun_June_abbreviation
pt: jun

en: June
pt: junho

en: Just a username, please.
pt: Apenas um nome de usuário.

en: Just write.
pt: Apenas escreva.

en: Justify Text
pt: Justificar texto

en: Keep linebreaks
pt: Manter quebras de linha

en: Kiosk mode
pt: Modo quiosque

en: Languages
pt: Idiomas

en: Large
pt: Grande

en: Large size image height
pt: Altura da imagem de tamanho grande

en: Large size image width
pt: Largura da imagem de tamanho grande

en: Last Checked
pt: Verificado pela última vez

en: Last Post
pt: Post recente

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Last updated: %s
pt: Última atualização: %s

en: Learn word
pt: Assimilar palavra

en: Leave a Comment
pt: Deixe um comentário

en: Leave a Reply
pt: Deixe uma resposta

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixe uma resposta para %s

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: Left
pt: Esquerda

en: Length:
pt: Tamanho:

en: Letter
pt: Letra

en: License
pt: Licença

en: Light sky blue
pt: Azul céu claro

en: Light yellow
pt: Amarelo claro

en: Lime
pt: Lima

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
pt: Quebras de linhas e parágrafos são automáticos, os endereços de email nunca são exibidos, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> permitido: <code>%s</code>

en: Link Categories
pt: Categorias de Links

en: Link Category
pt: Categoria de Link

en: Link ID
pt: ID do Link

en: Link Rel
pt: Rel do Link

en: Link To
pt: Link para

en: Link URL
pt: URL do link

en: Link list
pt: Lista de links

en: Link rating
pt: Avaliação do Link

en: Link title
pt: Título do Link

en: Link to Attachment Page
pt: Link para Página de Anexos

en: Link to Image
pt: Link para imagem

en: Link to Media File
pt: Link para Arquivo de mídia

en: Links for %s
pt: Links para %s

[ctx: Links widget]
en: Random
pt: Aleatório

en: List
pt: Lista

en: Loaded plugins
pt: Plugins carregados

en: Log In
pt: Login

en: Log Out
pt: Sair

en: Log in
pt: Login

en: Log in to Reply
pt: Faça login para responder

en: Log in to leave a Comment
pt: Faça login para deixar um comentário

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
pt: Fazer login/logout, feed e links WordPress

en: Log out
pt: Logout

en: Log out &raquo;
pt: Sair &raquo;

en: Log out of this account
pt: Sair desta conta

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Desconectar desta conta">Desconectar&raquo;</a>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Desconectar desta conta">Desconectar?</a>

en: Login Address (URL)
pt: Endereço de Login (URL)

en: Lost Password
pt: Senha perdida

en: Lost your password?
pt: Perdeu a senha?

en: Lower alpha
pt: Inicial minúscula

en: Lower greek
pt: Grego minúsculo

en: Lower roman
pt: Romano minúsculo

en: M_Monday_initial
pt: S

en: Mail (will not be published)
pt: Email (não será publicado)

en: Maintain aspect
pt: Manter aparência

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Manage Audio
pt: Gerenciar áudios

en: Manage Comments
pt: Gerenciar Comentários

en: Manage Images
pt: Gerenciar imagens

en: Manage Video
pt: Gerenciar vídeos

en: Manual Offsets
pt: Ajustes manuais

en: Mar_March_abbreviation
pt: mar

en: March
pt: março

en: Maroon
pt: Marron

en: Maximum upload file size: %d%s.
pt: Tamanho máximo do arquivo: %d%s.

en: May
pt: maio

en: May_May_abbreviation
pt: mai

en: Media File
pt: Arquivo de mídia

en: Media Library
pt: Biblioteca de mídia

en: Medium
pt: Médio

en: Medium gray
pt: Cinza médio

en: Medium size image height
pt: Altura da imagem de tamanho médio

en: Medium size image width
pt: Largura da imagem de tamanho médio

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pt: Memória excedida. Tente um arquivo menor.

en: Merge table cells
pt: Mesclar células

en: Middle
pt: Meio

en: Mismatch
pt: Incompatibilidade

en: Missing Attachment
pt: Anexo faltante

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
pt: Missão cumprida. Mensagem <strong>%s</strong> excluída.

en: Mon
pt: seg

en: Monday
pt: segunda-feira

en: More colors
pt: Mais cores

en: More...
pt: Mais...

en: Move backward
pt: Para trás

en: Move forward
pt: Para frente

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
pt: tudo

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
pt: nenhum

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
pt: usuário

en: Multisite only works without the port number in the URL.
pt: O Multisite só funciona sem o número da porta no URL.

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
pt: Deve ter pelo menos 4 caracteres, apenas letras e números. Não poder ser mudada, escolha com cuidado!

en: Mute
pt: Mudo

en: Mute Toggle
pt: Alternar mudo

en: My Account
pt: Minha Conta

en: My Sites
pt: Meus Sites

en: Name
pt: Nome

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
pt: Texto

en: Named
pt: Nomeado

en: Named colors
pt: Cores com nome

en: Narrower
pt: Mais Estreito

en: Navigation
pt: Navegação

en: Navigation Menu
pt: Menu de navegação

en: Navigation Menu Item
pt: Item do menu de navegação

en: Navigation Menu Items
pt: Itens do menu de navegação

en: Navigation Menus
pt: Menus de navegação

en: Navy Blue
pt: Marinha Azul

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
pt: Precisa de mais ajuda? <a href='http://codex.wordpress.org/pt-br:Editando_wp-config.php'>Nós temos</a>.

en: Network Admin
pt: Painel da Rede

en: Network Admin: %s
pt: Administrar Rede: %s

en: Network Status
pt: Status da Rede

en: Network functions are disabled.
pt: As funções de rede estão desativadas.

en: New %1$s Site: %2$s
pt: Novo %1$s Site: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
pt: Novo %1$s Usuário: %2$s

en: New Category Name
pt: Nome da nova categoria

en: New Link Category Name
pt: Nome da nova categoria de links

en: New Page
pt: Nova Página

en: New Post
pt: Novo Post

en: New Site Registration: %s
pt: Registro de novo site: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
pt: Novo Site: %1$s
    URL: %2$s
    IP remoto: %3$s
    
    Desativar estas notificações: %4$s

en: New Tag Name
pt: Nome da nova tag

en: New User Registration: %s
pt: Registro de novo usuário: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
pt: Novo usuários: %1$s
    IP remoto: %2$s
    
    Desativar estas notificações: %4$s

en: New comment on your post "%s"
pt: Novo comentário sobre seu post "%s"

en: New document
pt: Novo documento

en: New layer...
pt: Nova camada...

en: New password
pt: Nova senha

en: New pingback on your post "%s"
pt: Novo pingback para o seu post "%s"

en: New trackback on your post "%s"
pt: Novo trackback para o seu post "%s"

en: New user registration on your site %s:
pt: Novo usuário registrado em seu site %s:

en: Newer Comments &raquo;
pt: Comentários mais recentes &raquo;

en: Next
pt: Seguinte

en: Next &gt;
pt: Próximo &raquo;

en: Next &raquo;
pt: Próximo &raquo;

en: Next Page &raquo;
pt: Próxima Página &raquo;

en: Next Post
pt: Post seguinte

en: Next page
pt: Próxima página

en: Next page...
pt: Próxima página...

en: No
pt: Não

en: No Comments
pt: Nenhum Comentário

en: No Image
pt: Sem Imagem

en: No Repeat
pt: Sem Repetição

en: No categories
pt: Nenhuma categoria

en: No comments yet.
pt: Nenhum comentário ainda.

en: No connection to server
pt: Sem conexão com o servidor

en: No correction
pt: Nenhuma correção

en: No editor could be selected.
pt: Nenhum editor pode ser selecionado.

en: No items found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: No java
pt: Sem java

en: No login ID submitted
pt: Nenhuma ID de login enviada

en: No matches found.
pt: Nenhuma ocorrência encontrada.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
pt: Nenhum menu foi criado ainda. <a href="%s">Crie um</a>.

en: No misspellings found.
pt: Sem erros de ortografia

en: No more comments found.
pt: Não foram encontrados mais comentários.

en: No msg number submitted
pt: Nenhum número msg enviado

en: No pages found in Trash.
pt: Nenhuma página encontrada na Lixeira.

en: No pages found.
pt: Páginas não encontradas.

en: No password submitted
pt: Nenhuma senha enviada

en: No posts found in Trash.
pt: Nenhum post encontrado na Lixeira.

en: No posts found.
pt: Nenhum post encontrado.

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: No search term specified. Showing recent items.
pt: Nenhum termo de busca especificado. Exibindo os mais recentes.

en: No server banner
pt: Nenhum banner do servidor

en: No server specified
pt: Nenhum servidor especificado

en: No site by that name on this system.
pt: Nenhum site com este nome no sistema.

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
pt: Nenhum site definido neste servidor. Se você for o dono deste site, confira <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Depurando_uma_Rede_WordPress">Depurando uma Rede WordPress</a> para obter ajuda.

en: No suggestions
pt: Nenhuma sugestão

en: No tags found.
pt: Nenhuma tag encontrada.

en: None
pt: Nenhum

en: Not Spam
pt: Não é Spam

en: Not yet
pt: Ainda não.

en: Nov_November_abbreviation
pt: nov

en: November
pt: novembro

en: Num loops
pt: Nº de loops

en: Number of comments to show:
pt: Número de comentários a exibir:

en: Number of links to show:
pt: Número de links para mostrar:

en: Number of posts to show:
pt: Número de posts a exibir:

en: Oct_October_abbreviation
pt: out

en: October
pt: outubro

en: Olive
pt: Oliva

en: Once Daily
pt: Uma vez por dia

en: Once Hourly
pt: A cada hora

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
pt[0]: Uma resposta para %2$s
pt[1]: %1$s respostas para %2$s

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
pt: Uma ou mais tabelas de banco de dados estão indisponíveis. O banco de dados pode precisar de <a href="%s">reparo</a>.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
pt: Apenas um método de classe estática ou função podem ser usados em um hook de desinstalação.

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
pt: Apenas letras minúsculas (a-z) e números são permitidos.

en: Open link in a new window
pt: Abrir link numa nova janela

en: Open link in a new window/tab
pt: Abrir link em uma nova janela/aba

en: Open link in the same window
pt: Abrir link na mesma janela

en: Options saved.
pt: Opções salvas.

en: Or link to existing content
pt: Ou link para o conteúdo existente

en: Orange
pt: Laranja

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
pt: Lista Ordenada (Alt + Shift + S)

en: Original Size
pt: Tamanho Original

en: Outdent
pt: Diminuir recuo

en: Page ID
pt: ID da página

en: Page IDs, separated by commas.
pt: IDs de página, separados por vírgulas.

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Page order
pt: Ordem da página

en: Page title
pt: Título da página

en: Pages
pt: Páginas

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Pale cyan
pt: Ciano pálido

en: Pale green
pt: Verde pálido

en: Palette
pt: Paleta

en: Palette colors
pt: Paleta de cores

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Parent Category
pt: Categoria mãe

en: Parent Category:
pt: Categoria mãe:

en: Parent Page:
pt: Página mãe:

en: Parent term does not exist.
pt: Termo pai não existe.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
pt: Passar um número inteiro de posts está obsoleto. Passe uma array de argumentos em vez disso.

en: Password
pt: Senha

en: Password Lost and Changed for user: %s
pt: Senha perdida e alterada para o usuário: %s

en: Password Lost and Found
pt: Recuperar senha

en: Password Protected
pt: Protegida por senha

en: Password Reset
pt: Redefinir senha

en: Password reset is not allowed for this user
pt: Esse usuário não possui permissão para reconfigurar senha

en: Password:
pt: Senha:

en: Password: %s
pt: Senha: %s

en: Paste
pt: Colar

en: Paste as Plain Text
pt: Colar como Texto Simples

en: Paste from Word
pt: Colar do Word

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
pt: Colar agora está em modo de texto simples. Clique novamente para alternar para o modo Colar comum.

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
pt: Colar agora está em modo de texto simples. Clique novamente para alternar para o modo Colar comum. Depois de colar algo,  você voltará ao modo de colar comum.

en: Paste table row after
pt: Colar linha da tabela depois

en: Paste table row before
pt: Colar linha da tabela antes

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in Text mode.
pt: Colar conteúdo de uma outra aplicação, como Word ou Excel, funciona melhor com o botão Colar do Word, na segunda linha, ou em modo texto.

en: Pasting in the Rich Editor
pt: Colando no Editor Visual

en: Path
pt: Caminho

en: Peach
pt: Pêssego

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pendentes <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
pt: Revisão pendente

en: Permalink: %s
pt: Link Permanente: %s

en: Picker
pt: Seletor

en: Pingback excerpt:
pt: Resumo de pingback:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
pt: Pingback de %1$s a %2$s registrado. Mantenha a rede conversando! :-)

en: Pink
pt: Rosa

en: Play count
pt: Total de reproduções

en: Play every frame
pt: Tocar cada frame

en: Play/Pause
pt: Iniciar/Pausar

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
pt: <a href="%s">Atualize o WordPress</a> ou <a href="%s">faça o downgrade do plugin Akismet para a versão 2.4</a>.

en: Please enter a site name.
pt: Digite um nome para o site.

en: Please enter a site title.
pt: Digite um título para o site.

en: Please enter a username.
pt: Digite um nome de usuário.

en: Please enter a valid email address.
pt: Digite um endereço de email válido.

en: Please enter an API key
pt: Digite uma chave API

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt: Digite seu nome de usuário ou endereço de email. Você receberá um link para criar uma nova senha via email.

en: Please include a %1$s template in your theme.
pt: Inclua um modelo %1$s em seu tema.

en: Please log in again.
pt: Faça login novamente.

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
pt: Consulte <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Depuração_no_WordPress">Depuração no WordPress</a> para mais informações.

en: Please try again.
pt: Tente novamente.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pt: Tente enviar este arquivo com o %1$suploader do navegador %2$s.

en: Please wait...
pt: Aguarde...

en: Plugin Information:
pt: Informação do plugin:

en: Plum
pt: Ameixa

en: Popular Tags
pt: Tags Populares

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
pt: Motivo provável: seu provedor desativou a função mail().

en: Post Comment
pt: Publicar comentário

en: Post Thumbnail
pt: Miniatura de Post

[ctx: Post format]
en: Aside
pt: Nota

[ctx: Post format]
en: Audio
pt: Áudio

[ctx: Post format]
en: Gallery
pt: Galeria

[ctx: Post format]
en: Image
pt: Imagem

[ctx: Post format]
en: Quote
pt: Citação

[ctx: Post format]
en: Standard
pt: Padrão

[ctx: Post format]
en: Video
pt: Vídeo

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
pt: Os tipos de post não podem exceder 20 caracteres de comprimento

en: Poster
pt: Autor

en: Posts by %s
pt: Posts de %s

en: Posts page
pt: Página de posts

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
pt: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, uma plataforma semântica de vanguarda para publicação pessoal"><strong>WordPress</strong></a>

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
pt: Powered by WordPress, uma plataforma semântica de vanguarda para publicação pessoal.

en: Prefetch
pt: Pré-carregar

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Preload
pt: Pré-carregar

en: Premature end of list
pt: Fim de lista prematuro

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
pt: Pressione ALT F10 para mostrar a barra de ferramentas. Pressione ALT 0 para Ajuda

en: Preview
pt: Visualizar

en: Previous Post
pt: Post anterior

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Print
pt: Imprimir

en: Privacy:
pt: Privacidade:

en: Private
pt: Privado

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Privado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Privados <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
pt: Privado: %s

en: Privately Published
pt: Publicado de maneira privada

en: Progress
pt: Andamento

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
pt: Comentários protegidos: digite sua senha para ver os comentários.

en: Protected: %s
pt: Protegido: %s

en: Public
pt: Público

en: Public, Sticky
pt: Público, Fixo

en: Publish
pt: Publicar

en: Publish on:
pt: Publicar em:

en: Published
pt: Publicado

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Publicado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Publicados <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
pt: Publicado em:

en: Purple
pt: Roxo

en: Quality
pt: Qualidade

en: QuickTime options
pt: Opções do QuickTime

en: Quote
pt: Citar

en: RSS Error: %s
pt: Erro de RSS: %s

en: Random Default Image
pt: Imagem Aleatória Padrão

en: Random Order
pt: Ordem aleatória

en: Random Uploaded Image
pt: Imagem Aleatória Enviada

en: Rate
pt: Velocidade

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
pt: Em vez de usar o mouse para clicar na barra de ferramentas, use as teclas de atalho. Em Windows e Linux use Ctrl + letra. Em Macintosh use Command + letra.

en: Re-trying
pt: Tentar de novo

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
pt: Leia a página  <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Depurando_uma_Rede_WordPress">Depurando uma Rede WordPres</a>. Algumas dicas vão ajuá-lo a saber o que está errado.

en: Real media player options
pt: Opções de Real Media Player

en: Recent Comments
pt: Comentários

en: Recent Posts
pt: Tópicos recentes

en: Recheck Queue for Spam
pt: Conferir novamente a fila de spam

en: Red
pt: Vermelho

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo (Ctrl + Y)
pt: Refazer (Ctrl + Y)

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Register
pt: Registrar-se

en: Register For This Site
pt: Registrar-se nesse site

en: Registration Form
pt: Formulário de registro

en: Registration complete. Please check your e-mail.
pt: Registro concluído. Confira seu email.

en: Registration has been disabled.
pt: O registro foi desativado.

en: Remember Me
pt: Lembrar

en: Remove
pt: Remover

en: Remove From Bulk Edit
pt: Remover da Edição em Massa

en: Remove Image
pt: Remover a imagem

en: Remove column
pt: Excluir coluna

en: Remove formatting
pt: Remover formatação

en: Remove link
pt: Remover link

en: Reply
pt: Responder

en: Required fields are marked %s
pt: Campos obrigatórios são marcados %s

en: Reset Password
pt: Redefinir senha

en: Reverse order
pt: Inverter a ordem

en: Revision
pt: Revisão

en: Revisions
pt: Revisões

en: Rich Editing Basics
pt: Noções básicas de edição visual

en: Rich Editor Help
pt: Ajuda do editor visual

en: Rich Text Area
pt: Área de Texto Rico

en: Right
pt: Direita

en: Row
pt: Linha

en: Royal blue
pt: Azul royal

en: Run spell checking
pt: Conferir ortografia

en: S_Saturday_initial
pt: S

en: S_Sunday_initial
pt: D

en: Sat
pt: sáb

en: Saturday
pt: sábado

en: Save
pt: Salvar

en: Save &amp; Activate
pt: Salvar &amp; Ativar

en: Save &amp; Publish
pt: Salvar &amp; Publicar

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Save Draft
pt: Salvar como rascunho

en: Save as Pending
pt: Salvar como pendente

en: Saved
pt: Salvo

en: Saved.
pt: Salvo.

en: Saving Draft&#8230;
pt: Salvando rascunho&hellip;

en: Saving...
pt: Salvando...

en: Say It!
pt: Comente!

en: Scale
pt: Redimensionar

en: Scale mode
pt: Modo de redimensionamento

en: Schedule
pt: Agendar

en: Schedule for:
pt: Agendado para:

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Agendado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Agendados <span class="count">(%s)</span>

en: Script callbacks
pt: Callbacks de script

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
pt: Scripts e estilos não devem ser registrados ou enfileirados até os ganchos %1$s, %2$s ou %3$s.

en: Scroll
pt: Rolar

en: Sea green
pt: Verde mar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Categories
pt: Pesquisar categorias

en: Search Link Categories
pt: Pesquisar Categorias de Links

en: Search Pages
pt: Pesquisar páginas

en: Search Posts
pt: Pesquisar posts

en: Search Results %1$s %2$s
pt: Resultados da pesquisa %1$s %2$s

en: Search Spam &raquo;
pt: Pesquisar spam &raquo;

en: Search Tags
pt: Pesquisar Tags

en: Security error.
pt: Erro de segurança.

en: Select
pt: Selecionar

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Select Category
pt: Selecionar categoria

en: Select Color
pt: Selecionar Cor

en: Select File
pt: Selecionar Arquivo

en: Select Files
pt: Selecionar arquivos

en: Select Link Category:
pt: Selecione a categoria do link:

en: Select Menu:
pt: Selecionar menu:

en: Select Month
pt: Selecionar o mês

en: Select a city
pt: Selecione uma cidade

en: Select a color
pt: Escolher uma cor

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Select background color
pt: Selecionar cor de fundo

en: Select custom character
pt: Selecionar caractere especial

en: Select text color
pt: Selecionar cor do texto

en: Sep_September_abbreviation
pt: set

en: Separate tags with commas
pt: Separe as tags com vírgulas

en: September
pt: setembro

en: Server Connectivity
pt: Conectividade do servidor

en: Server Status
pt: Status do Servidor

en: Session expired
pt: A sessão expirou

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
pt: A sessão expirou. Faça login novamente. Você permanecerá nessa página.

en: Set Featured Image
pt: Usar uma Imagem Destacada

en: Set featured image
pt: Usar uma Imagem Destacada

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings saved.
pt: Opções salvas.

en: Shockwave options
pt: Opções de Shockwave

en: Shortlink
pt: URL encurtado

en: Show Link Description
pt: Mostrar a descrição do link

en: Show Link Image
pt: Mostrar a imagem do link

en: Show Link Name
pt: Mostrar o nome do link

en: Show Link Rating
pt: Mostrar a avaliação do link

en: Show approved comments
pt: Mostrar comentários aprovados

en: Show hierarchy
pt: Mostrar hierarquia

en: Show menu
pt: Mostrar menu

en: Show more comments
pt: Mostrar mais comentários

en: Show post counts
pt: Mostrar número de posts

en: Show scale modes
pt: Mostrar modos de redimensionamento

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
pt: Mostrar o número de comentários que você aprovou ao lado de cada autor do comentário.

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
pt: Mostrar/Esconder Extras (Alt + Shift + Z)

en: Shuffle
pt: Embaralhar

en: Sidebar
pt: Lateral

en: Sidebar %d
pt: Barra lateral %d

en: Signup
pt: Registrar

en: Silver
pt: Prata

en: Site Address (URL)
pt: Endereço do site (URL)

en: Site Admin
pt: Administração

en: Site Domain:
pt: Domínio do Site:

en: Site Name:
pt: Nome do Site:

en: Site Tagline
pt: Resumo do site

en: Site Title
pt: Título do site

en: Site Title & Tagline
pt: Título & descrição do site

en: Site Title:
pt: Título do Site:

en: Site name must be at least 4 characters.
pt: O nome do site deve ter pelo menos 4 caracteres.

en: Site registration has been disabled.
pt: O registro de sites foi desativado.

en: Sites you are already a member of:
pt: Sites dos quais você é membro:

en: Size
pt: Tamanho

en: Skip to toolbar
pt: Pular para a barra de ferramentas

en: Sky blue
pt: Azul céu

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
pt: Vamos com calma, não é necessário conferir se há novas mensagens tantas vezes!

en: Smooth video
pt: Suavizar vídeo

en: Software Name
pt: Nome do programa

en: Software Version
pt: Versão do programa

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
pt: Alguns comentários ainda não foram verificados pelo Akismet. Eles foram temporariamente retidos para moderação. Confira a <a href="%s">configuração do seu Akismet</a> e contate seu serviço de hospedagem se os problemas persistirem.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt: Alguém solicitou a alteração de senha para a seguinte conta:

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
pt: Percebemos que o seu bloqueador de popup desativou uma janela que fornece funcionalidades do aplicativo. Você precisará desativar o bloqueio de popup neste site para usar esta ferramenta de forma completa.

en: Sorry, comments are closed for this item.
pt: Os comentários para este item estão fechados.

en: Sorry, deleting the term failed.
pt: Falha ao excluir o termo.

en: Sorry, editing the term failed.
pt: Falha ao editar o termo.

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
pt: Novos registros não são permitidos no momento.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
pt: Nenhum post encontrado com estes critérios.

en: Sorry, no such page.
pt: Esta página não existe.

en: Sorry, no such post.
pt: Esse post não existe.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
pt: Uma das taxonomies não é suportada pelo tipo de post.

en: Sorry, revisions are disabled.
pt: As revisões estão desativadas.

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
pt: Os nomes de sites não podem conter o caractere &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, site names must have letters too!
pt: Os nomes de site devem conter letras também!

en: Sorry, that email address is already used!
pt: Este email já está em uso!

en: Sorry, that email address is not allowed!
pt: Este email não é permitido!

en: Sorry, that file cannot be edited.
pt: Desculpe, este arquivo não pode ser editado.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
pt: Parece que esta chave não é válida.

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
pt: Esta chave expirou. Tente novamente.

en: Sorry, that site already exists!
pt: Este site já existe!

en: Sorry, that site is reserved!
pt: Este site está reservado!

en: Sorry, that username already exists!
pt: Este nome de usuário já existe!

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
pt: O comentário não pôde ser editado. Algo deu errado.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Sorry, the new category failed.
pt: Falha ao criar nova categoria.

en: Sorry, the user cannot be updated.
pt: Não foi possível atualizar o usuário.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
pt: Nomes de usuário não podem conter os caracteres &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, usernames must have letters too!
pt: Nomes de usuário devem conter letras também!

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
pt: Sem permissão para adicionar termos a estas taxonomias.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
pt: Sem permissão para atribuir termos a estas taxonomias.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
pt: Sem permissão para criar posts protegidos por senha neste tipo de post

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
pt: Sem permissão para criar posts privados neste tipo de post

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
pt: Sem permissão para excluir este post.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
pt: Sem permissão para editar posts deste tipo de post

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
pt: Sem permissão para editar posts.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
pt: Sem permissão para editar este tipo de post.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
pt: Sem permissão para editar este post.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
pt: Sem permissão para publicar neste site.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
pt: Sem permissão para publicar páginas neste site.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
pt: Sem permissão para publicar este tipo de post

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
pt: Sem permissão para publicar posts neste site.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
pt: Sem permissão para fixar este post.

en: Sorry, you can not edit this post.
pt: Sem permissão para editar esse post.

en: Sorry, you cannot edit comments.
pt: Sem permissão para editar comentários.

en: Sorry, you cannot edit pages.
pt: Sem permissão para editar páginas.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
pt: Sem permissão para editar posts neste site.

en: Sorry, you cannot edit this page.
pt: Sem permissão para editar esta página.

en: Sorry, you cannot edit this post.
pt: Sem permissão para editar esse post.

en: Sorry, you cannot edit users.
pt: Sem permissão para editar usuários.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
pt: Sem permissão para editar seu perfil.

en: Sorry, you cannot list users.
pt: Sem permissão para listar usuários.

en: Sorry, you cannot publish this post.
pt: Você não pode publicar este post.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
pt: Não é possível fixar um post privado.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
pt: Você não possui acesso aos dados de usuário neste site.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
pt: Sem permissão para adicionar uma categoria.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
pt: Sem permissão para excluir uma categoria.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
pt: Sem permissão para excluir essa página.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
pt: Sem permissão para excluir esse post.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
pt: Sem permissão para editar essa página.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
pt: Você não possui permissão para editar esse post.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
pt: Sem permissão para publicar essa página.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
pt: Sem permissão para publicar esse post.

en: Sorry, you may not use that site name.
pt: Você não pode usar este nome de site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver as categorias.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver as tags.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver categorias.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
pt: Você precisa fazer login para publicar um comentário.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
pt: Seu post não pôde ser editado. Algo deu errado.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
pt: Não foi possível publicar seu post. Ocorreu um erro.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
pt: Seu termo não pode ser criado. Algo errado aconteceu.

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Sound
pt: Som

en: Source
pt: Origem

en: Spam Blocked
pt: Spam bloqueado

en: Spam it: %s
pt: Marcar como spam: %s

en: Spellchecker settings
pt: Configurações da verificação ortográfica

en: Split merged table cells
pt: Dividir células mescladas

en: Square
pt: Quadrado

en: Start image
pt: Imagem inicial

en: Start time
pt: Hora de início

en: Static Front Page
pt: Página Inicial Estática

en: Still waiting for your email?
pt: Ainda esperando seu email?

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
pt: Fluxos de recursos rtsp devem ser adicionados ao campo QT Src, na aba Avançadas.

en: Strength indicator
pt: Indicador de força

en: Stretch H-Align
pt: Aumentar alinhamento horizontal

en: Stretch V-Align
pt: Aumentar alinhamento vertical

en: Stretch style
pt: Estilo do alargamento

en: Stretch to fit
pt: Aumentar para ajustar ao tamanho

en: Strikethrough
pt: Riscado

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
pt: Rasurado (Alt + Shift + D)

en: Strong
pt: Forte

en: Styles
pt: Estilos

en: Stylesheet
pt: Folha de estilos

en: Stylesheet is missing.
pt: Folha de estilos em falta.

en: Stylesheet is not readable.
pt: A folha de estilos não está legível.

en: Submit
pt: Enviar

en: Submit Comment
pt: Enviar comentário

en: Submitted on:
pt: Enviado em:

en: Subscript
pt: Subescrito

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: Sun
pt: dom

en: Sunday
pt: domingo

en: Superscript
pt: Superescrito

en: Support Forums
pt: Fóruns de Suporte

en: Syndicate this content
pt: Assinar este conteúdo

en: Syndicate this site using RSS 2.0
pt: Assinar este site usando RSS 2.0

en: T_Thursday_initial
pt: Q

en: T_Tuesday_initial
pt: T

en: Table cell properties
pt: Propriedades da célula da tabela

en: Table properties
pt: Propriedades da tabela

en: Table row properties
pt: Propriedades da linha da tabela

en: Tag Cloud
pt: Nuvem de tags

en: Tagline
pt: Descrição

en: Target
pt: Destino

en: Target cache
pt: Cache de destino

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
pt: Taxonomias não podem exceder 32 caracteres de comprimento

en: Taxonomy:
pt: Taxonomia:

en: Teal
pt: Azul esverdeado

en: Template
pt: Modelo

en: Template is missing.
pt: Modelo em falta.

en: Text
pt: Texto

en: Text bottom
pt: Base do texto

en: Text top
pt: Topo do texto

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
pt: Este endereço de email já foi usado. Confira se há um email de ativação em sua caixa de entrada. Ele se tornará disponível em alguns dias se você não fizer nada.

en: That name is not allowed.
pt: Este nome não é permitido.

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
pt: Este site não existe. Tente <a href="%s">%s</a>.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
pt: Este site está reservado, mas pode ficar disponível em alguns dias.

en: That user does not exist.
pt: Aquele usuário não existe.

en: That username is already activated.
pt: Esse nome de usuário já está ativado.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
pt: Atualmente, este nome de usuário está reservado, mas pode ficar disponível em alguns dias.

en: That username is not allowed.
pt: Este nome de usuário não é permitido.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
pt: O tema "%s" não é um tema pai válido.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
pt: O <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> de TrackBack deste post é: <em>%s</em>

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
pt: A opção <code>%s</code> é obsoleta para a família de funções <code>bloginfo()</code>.

en: The GD image library is not installed.
pt: A biblioteca de imagens GD não está instalada.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
pt: O certificado SSL do <i>host</i> não pode ser verificado.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: Aparentemente, o endereço de site que você digitou não é um URL válido. Digite um URL válido.

en: The URL to the admin area
pt: O URL da área do admin

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
pt: O URL que indicou parece ser um endereço de email. Você quer adicionar o prefixo mailto: necessário?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
pt: O URL que você digitou parece ser um link externo. Quer adicionar o prefixo http://?

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: Aparentemente, o endereço do WordPress que você digitou não é um URL válido. Digite um URL válido.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As modificações que você fez serão perdidas se você sair desta página.

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
pt: A constante <code>VHOST</code> <strong>é obsoleta</strong>. Use a constante booleana <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> no wp-config.php para ativar uma configuração de subdomínio. Use is_subdomain_install() para verificar se uma configuração de subdomínio está ativada.

en: The e-mail could not be sent.
pt: O email não pôde ser enviado.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
pt: O endereço de email inserido não parece ser um endereço de email válido. Digite um endereço de email válido.

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
pt: Os seguintes atalhos usam teclas de acesso diferentes: Alt + Shift + letra.

en: The given object ID is not that of a menu item.
pt: A ID do objeto fornecido não é de um item de menu.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
pt: A chave abaixo foi validada anteriormente, mas, no momento, não foi possível conectar ao akismet.com. Confira a configuração do seu servidor.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
pt: A chave digitada não pôde ser verificada, porque não foi possível conectar ao akismet.com. Confira a configuração do seu servidor.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
pt: A chave digitada é inválida. Confira novamente.

en: The latest comments to all posts in RSS
pt: Os comentários mais recentes de todos os posts em RSS

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
pt: A página de login será aberta em uma nova janela. Depois de fazer o login, você pode fechá-la e voltar a esta página.

en: The menu ID should not be empty.
pt: A ID do menu não deve estar vazia.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
pt: O nome <strong>%s</strong> do menu está conflitante com outro nome de menu. Tente outro.

en: The most recent comments
pt: Comentários mais recentes

en: The most recent posts on your site
pt: Os posts mais recentes de seu site

en: The page template is invalid.
pt: O modelo da página é inválido.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
pt: O tema pai não existe. Instale o "%s" tema pai.

en: The passwords do not match.
pt: As senhas não correspondem.

en: The pingback has already been registered.
pt: O pingback já foi registrado.

en: The post cannot be deleted.
pt: O post não pode ser excluído.

en: The post type may not be changed.
pt: O tipo de post não pode ser mudado.

en: The post type specified is not valid
pt: O post especificado não é válido

en: The requested user does not exist.
pt: O usuário solicitado não existe.

en: The role specified is not valid
pt: A função especificada não é válida

en: The site %s is yours.
pt: O site %s é seu.

en: The site is already active.
pt: O site já está ativo.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
pt: O site que você solicitou não está instalado adequadamente. Contate o administrador do site.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
pt: O site que você está procurando, <strong>%s</strong>, não existe, mas você pode criá-lo agora!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
pt: O site que você está procurando, <strong>%s</strong>, não existe.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
pt: O slug &#8220;%s&#8221; já está sendo utilizado por outro termo

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
pt: O URL de origem e o URL de destino não podem apontar para a mesma origem.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
pt: O URL de origem não contém um link para o URL de destino e, por isso, não pode ser usado como origem.

en: The source URL does not exist.
pt: O URL de origem não existe.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
pt: O URL de destino especificado não pode ser usado como destino. Ele não existe ou não permite pingbacks.

en: The specified target URL does not exist.
pt: O URL de destino especificado não existe.

en: The term name cannot be empty.
pt: O nome do termo não pode ficar vazio.

en: The theme directory "%s" does not exist.
pt: O diretório do tema "%s" não existe.

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
pt: O fuso horário que você digitou não é válido. Selecione um fuso horário válido.

en: The user is already active.
pt: O usuário já está ativo.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
pt: O navegador de seu equipamento não pode ser utilizado para enviar arquivos. Talvez você possa substituí-lo por <a href="%s">um aplicativo nativo</a>.

en: Theme without %1$s
pt: Tema sem %1$s

en: Themes
pt: Temas

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
pt: Há no momento %1$s comentários identificados como spam.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
pt: Não há  transportes HTTP disponíveis para completar o pedido solicitado.

en: There are no options for this widget.
pt: Não existem opções para esse widget.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
pt: Parece que não há nenhuma mensagem nova.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
pt: Parece que o arquivo <code>wp-config.php</code> não existe. Preciso deste arquivo para começar.

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
pt: Na barra de ferramentas do editor, existe um botão para inserir imagens já hospedadas em algum lugar na Internet. Se souber o URL de uma imagem, clique nesse botão para inserir o URL na caixa apresentada.

en: There is a revision of this post that is more recent.
pt: Há uma revisão mais recente deste post.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pt: Não há resumo por ser um post protegido.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pt: Erro de configuração. Contate o administrador do servidor.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
pt: Houve um problema ao conectar ao servidor do Akismet. Confira a configuração do seu servidor.

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
pt: Houve um erro, corrija o formulário abaixo e tente novamente.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
pt[0]: Existe <a href="%2$s">%1$s comentário</a> na sua fila de moderação.
pt[1]: Existem <a href="%2$s">%1$s comentários</a> na sua fila de moderação.

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
pt: Não há nada em sua <a href='%1$s'> fila de spam </a> no momento.

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
pt: Estes são os comentários mais recentes identificados como spam pelo Akismet. Se você observar algum engano, simplesmente marque este comentário como "não é spam", e o Akismet guardará este registro. Se você deseja recuperar um comentário identificado como spam, simplesmente selecione o comentário e clique em Não é Spam. Após 15 dias, apagaremos a lixeira para você.

en: This action has been disabled by the administrator.
pt: Esta ação foi desativada pelo administrador.

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
pt: Este argumento foi transformado em uma array para corresponder ao comportamento de outras funções cron.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
pt: Este conteúdo está protegido por senha. Para vê-lo, digite sua senha abaixo:

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
pt: Este recurso necessita frames em linha. Os iframes estão desativados por você ou seu navegador não os suporta.

en: This file is empty. Please try another.
pt: Esse arquivo está vazio. Tente outro.

en: This file is not an image. Please try another.
pt: Este arquivo não é uma imagem. Tente outro.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
pt: Este arquivo é muito grande. O tamanho dos arquivos deve ser menor que %d KB.

en: This file no longer needs to be included.
pt: Esse arquivo não precisa mais ser incluído.

en: This file type is not allowed. Please try another.
pt: Este tipo de arquivo não é permitido. Tente outro tipo.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pt: Isto é maior do que o tamanho máximo. Tente outro.

en: This is the short link.
pt: Este é o link encurtado.

en: This key is invalid.
pt: Esta chave é inválida.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
pt: Esta página foi validada como XHTML 1.0 Transitional

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Este post é protegido por senha. Digite a senha para ver os comentários.

en: This site has been archived or suspended.
pt: Este site foi arquivado ou suspenso.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
pt: O site não foi ativado ainda. Se você estiver com problemas para ativar seu site, contate <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
pt: Esta taxonomia não é hierárquica então você não pode definir um termo pai.

en: This taxonomy is not hierarchical.
pt: Esta taxonomia não é hierárquica.

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
pt: Este usuário optou por excluir sua conta e o conteúdo não está mais disponível.

en: Thu
pt: qui

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Thumbnail Height
pt: Altura da miniatura

en: Thumbnail Width
pt: Largura da miniatura

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Tile
pt: Repetir

en: Tile Horizontally
pt: Repetir Horizontalmente

en: Tile Vertically
pt: Repetir Verticalmente

en: Time Format
pt: Formato de Hora

en: Time Zone
pt: Fuso horário

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
pt: TinyMCE é uma plataforma independente, baseada em web. Um editor Javascript, HTML e WYSIWYG lançado como Código-aberto, sobre a licença %sLGPL</a>	por Moxiecode Systems AB. Tem a capacidade de converter campos de texto HTML ou outros campos em instâncias de editor.

en: Title
pt: Título

en: Title:
pt: Título:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
pt: Para ativar seu blog, clique no seguinte link:
    
    %s
    
    Ante de ativá-lo, você receberá *outro email* com seu login.
    
    Antes de ativá-lo, você pode visitar seu site aqui:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
pt: Para ativar seu usuário, clique no link abaixo:
    
    %s
    
    Depois de ativá-lo, você receberá outra mensagem com o seu login.

en: To reset your password, visit the following address:
pt: Para redefinir sua senha, visite o seguinte endereço:

en: Toggle Editor Text Direction
pt: Alternar direção de texto do Editor

en: Toggle absolute positioning
pt: Ativar/desativar posicionamento absoluto

en: Toggle fullscreen mode
pt: Ativar/desativar modo de tela inteira

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
pt: Alternar modo tela inteira (Alt + Shift + G)

en: Toggle guidelines/invisible elements
pt: Ativar/desativar elementos invisíveis

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
pt: Alternar corretor ortográfico (Alt + Shift + N)

en: Too many redirects.
pt: Redirecionamentos em excesso.

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: Top
pt: Topo

en: Top left
pt: Em cima à esquerda

en: Top navigation toolbar.
pt: Barra de ferramentas do topo.

en: Top right
pt: Em cima à direita

en: Trackback excerpt:
pt: Resumo do trackback:

en: Translation Updates
pt: Atualizações de Tradução

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Lixo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Lixos <span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
pt: Mover para a Lixeira: %s

en: Tue
pt: ter

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Turn off Fullscreen
pt: Desativar tela cheia

en: Turquoise
pt: Turquesa

en: Twice Daily
pt: Duas vezes por dia

en: Type
pt: Tipo

en: Types
pt: Tipos

en: UI Mode
pt: Modo UI

en: Un-spammed by %s
pt: Definido que não é spam por %s

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
pt: Não foi possível criar o diretório %s. O diretório pai possui permissão de escrita?

en: Unable to find Akismet servers.
pt: Não foi possível encontrar os servidores do Akismet.

en: Unable to reach any Akismet servers.
pt: Não foi possível acessar qualquer servidor do Akismet.

en: Unable to reach some Akismet servers.
pt: Não foi possível acessar os servidores do Akismet.

en: Unapproved
pt: Rejeitado

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Undo
pt: Desfazer

en: Undo (Ctrl + Z)
pt: Desfazer (Ctrl + Z)

en: Unknown Feed
pt: Feed desconhecido

en: Unlink (Alt + Shift + S)
pt: Remover Link (Alt + Shift + S)

en: Unmute
pt: Desativar mudo

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
pt: Lista não ordenada (Alt + Shift + U)

en: Untitled
pt: Sem título

en: Update
pt: Atualizar

en: Update Category
pt: Atualizar categoria

en: Update Link Category
pt: Atualizar categoria de links

en: Update Tag
pt: Atualizar tag

en: Update gallery
pt: Atualizar a galeria

en: Updated.
pt: Atualizado.

en: Upload
pt: Enviar

en: Upload Files
pt: Enviar arquivos

en: Upload Images
pt: Enviar arquivos de imagem

en: Upload Limit Exceeded
pt: Limite de upload excedido

en: Upload New
pt: Novo upload

en: Upload failed.
pt: O upload falhou.

en: Upload stopped.
pt: Envio interrompido.

en: Uploaded
pt: Upload concluído

en: Uploaded to this page
pt: Anexadas a esta página

en: Uploaded to this post
pt: Anexadas a este post

en: Uploading
pt: Upload em andamento

en: Upper alpha
pt: Inicial maiúscula

en: Upper roman
pt: Romano maiúsculo

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
pt: O uso de níveis de usuário por plugins e temas está obsoleto. Use funções e permissões no lugar.

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
pt: Use <code>WP_User->ID</code> em seu lugar.

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
pt: Ao invés, use <code>get_the_author()</code> se você não quiser que o valor seja exibido.

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
pt: Use <code>get_trackback_url()</code> caso você não queira que o valor seja exibido na tela.

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
pt: Use CTRL+V no seu teclado para colar o texto nesta janela.

en: Use as featured image
pt: Usar como Imagem Destacada

en: Use commas instead of %s to separate excluded categories.
pt: Use vírgulas em vez de %s para separar categorias excluídas.

en: Use left and right arrows to navigate.
pt: Use as teclas de direção esquerda e direita para navegar.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
pt: Use a opção <code>%s</code> no lugar.

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
pt: Use este widget para adionar um dos seus menus personalizados como um widget.

en: User has blocked requests through HTTP.
pt: O usuário bloqueou solicitações através de HTTP.

en: User registration has been disabled.
pt: O registro de usuários foi desativado.

en: User registration is currently not allowed.
pt: No momento, o registro de usuários está desabilitado.

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Username must be at least 4 characters.
pt: O nome do usuário deve ter pelo menos 4 caracteres.

en: Username or E-mail:
pt: Nome de usuário ou email:

en: Username:
pt: Nome de usuário:

en: Username: %s
pt: Nome de usuário: %s

en: Users
pt: Usuários

en: V-Space
pt: Espaço vertical

en: Valid
pt: Válida

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
pt: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> Válido

en: Version
pt: Versão

en: Version:
pt: Versão:

en: Vertical space
pt: Espaço vertical

en: Very dark gray
pt: Cinza escuro

en: Very weak
pt: Muito fraca

en: Video
pt: Vídeos

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Vídeo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Vídeos <span class="count">(%s)</span>

en: View Attachment Page
pt: Ver página de Anexos

en: View Category
pt: Ver Categoria

en: View Page
pt: Ver Página

en: View Post
pt: Ver Post

en: View Tag
pt: Ver Tag

en: View all posts filed under %s
pt: Ver todos os posts arquivados em %s

en: View all posts in %s
pt: Ver todos os posts em %s

en: View comment history
pt: Ver histórico de comentários

en: View posts for %1$s %2$s
pt: Ver posts de %1$s %2$s

en: Visit %s&#8217;s website
pt: Visitar o site de %s

en: Visit Site
pt: Visitar site

en: Visit author homepage
pt: Visitar a página de autores

en: Visual control characters on/off.
pt: Caracteres de controle visual ligados/desligados

en: W_Wednesday_initial
pt: Q

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
pt: Espere um pouco mais. Às vezes, a entrega de email pode ser atrasada por processos fora de nosso controle.

en: We cannot find a title on that page.
pt: Não é possível encontrar um título naquela página.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
pt: Será enviado um email de confirmação de registro para este endereço. (Confira novamente seu endereço de email antes de continuar)

en: Weak
pt: Fraca

en: Website
pt: Site

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Site : %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Site: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Wed
pt: qua

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
pt: Seja bem-vindo de volta, %s. Ao preencher o formulário abaixo, você pode <strong>adicionar outro site a sua conta</strong>. Não há limites para o número de sites que você pode ter, portanto crie quantos você quiser, mas escreva com responsabilidade!

en: What do I do now?
pt: O que faço agora?

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the Text tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
pt: Ao colar conteúdo de uma outra página da web os resultados podem ser inconsistentes e dependem de seu navegador e da página da web de onde você está colando. O editor tenta corrigir qualquer código HTML incorreto que tenha sido colado, mas para melhores resultados tente utilizar a aba Texto ou um dos botões de colar que estão na segunda linha. Alternativamente, tente colar parágrafo por parágrafo. Na maior parte dos navegadores, para selecionar um parágrafo de cada vez, faça um clique triplo nele.

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
pt: Neste editor a maior parte das teclas de atalho funciona como em qualquer outro editor de texto. Por exemplo: Shift+Enter insere uma quebra de linha, Ctrl+C = copiar, Ctrl+X = cortar, Ctrl+Z = desfazer, Ctrl+Y = refazer, Ctrl+A = selecionar tudo etc. (no Mac, use a tecla Command em vez de Ctrl). Na aba Teclas de atalho, veja todos os atalhos disponíveis.

en: White
pt: Branco

en: Whoops, the provided date is invalid.
pt: Opa, a data informada é inválida.

en: Wider
pt: Mais Largo

en: Width
pt: Largura

en: Windowless video
pt: Vídeo sem janela

en: Windows media player options
pt: Opções de Windows Media Player

en: Word count: %s
pt: Contagem de palavras: %s

en: Word wrap
pt: Quebra automática

en: WordPress &rsaquo; Error
pt: Erro &rsaquo; WordPress

en: WordPress &rsaquo; Success
pt: WordPress &rsaquo; Sucesso

en: WordPress Address (URL)
pt: Endereço do WordPress (URL)

en: WordPress Failure Notice
pt: Notificação de falha do WordPress

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
pt: Erro de banco de dados do WordPress %1$s para a consulta %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
pt: Erro de banco de dados do WordPress %1$s para a consulta %2$s feita por %3$s

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
pt: O WordPress inclui um Editor visual de HTML que funciona bem nos principais navegadores atuais. No entanto, editar HTML não é o mesmo que digitar texto. Cada página da web possui dois componentes principais: a estrutura, que corresponde ao código HTML e é criada pelo editor à medida que você escreve, e o design, determinado pelo tema do WordPress que está ativo no momento e pelo respectivo arquivo style.css. O WordPress cria o XHTML 1.0 válido, ou seja, inserir várias quebras de linha (tags BR) depois de um parágrafo não produz espaço em branco adicional na página. As tags BR são removidas como inválidas pelas funções internas de correção de HTML.

en: Words:
pt: Palavras:

en: Writing at Full Speed
pt: Escrevendo à velocidade máxima

en: XHTML Friends Network
pt: Rede de amigos XHTML

en: XML error: %s at line %d
pt: Erro XML: %s na linha %d

en: XML-RPC services are disabled on this site.
pt: O serviço XML-RPC está desativado neste site.

en: Y/m/d
pt: d/m/Y

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Yellow green
pt: Verde amarelado

en: Yes
pt: Sim

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
pt: Parece que você já possui o WordPress instalado. Para reinstalá-lo primeiro limpe as tabelas de seu banco de dados antigo.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir permanentemente os itens selecionados.
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir permanentemente este item.
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir permanentemente este menu.
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: You are attempting to log out of %s
pt: Você está tentando fazer o logout de %s

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
pt: Você está no arquivo de %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
pt: Você está no arquivo do dia %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
pt: Você está no arquivo do ano de %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
pt: Você está no arquivo do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
pt: Você está no arquivo da categoria %s.

en: You are logged in already. No need to register again!
pt: Você já está conectado. Não é necessário registrar-se novamente!

en: You are not allowed access to details about comments.
pt: Acesso negado aos detalhes de comentários.

en: You are not allowed access to details about this site.
pt: Sem permissão para acessar detalhes sobre este site.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
pt: Você não possui permissão para definir termos nesta taxonomia.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
pt: Sem permissão para mudar o autor da página como esse usuário.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
pt: Sem permissão para mudar o autor do post como esse usuário.

en: You are not allowed to create pages as this user.
pt: Sem permissão para criar páginas como este usuário.

en: You are not allowed to create posts as this user.
pt: Sem permissão para criar posts neste usuário.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
pt: Você não possui permissão para criar termos nesta taxonomia.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
pt: Sem permissão para excluir termos nesta taxonomia.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
pt: Você não possui permissão para editar termos nesta taxonomia.

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
pt: Sem permissão para moderar comentários neste site.

en: You are not allowed to update options.
pt: Sem permissão para atualizar opções.

en: You are now logged out.
pt: Você fez o logout agora.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
pt: Você está enviando comentários rápido demais. Calma aí.

en: You can confirm that Akismet.com is up by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.
pt: Você pode confirmar se o Akismet.com está ativo <a href="%s" target="_blank">clicando aqui</a>.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
pt: Você pode criar o arquivo<code>wp-config.php</code> através da interface web, mas isso nem sempre funciona para todos os tipos de servidores. O modo mais seguro é criar o arquivo manualmente.

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
pt: Você pode excluir todos os spams do seu banco de dados com um único clique. Essa operação não pode ser desfeita; portanto, certifique-se de que não há comentários válidos no spam. O spam é automaticamente excluído após 15 dias e, por isso, não esquente a cabeça.

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
pt: Você pode editar o conteúdo do menu em Aparência &rarr; Menus.

en: You can see all comments on this post here:
pt: Você pode ver todos os comentários sobre esse post aqui:

en: You can see all pingbacks on this post here:
pt: Você pode ver todos os pingbacks do seu post aqui:

en: You can see all trackbacks on this post here:
pt: Você pode ver todos os trackbacks deste post aqui:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
pt: Você não pode usar este endereço de email para se registrar. Estamos enfrentando problemas com ele, pois seu servidor está bloqueando alguns de nossos emails. Use outro servidor de email.

en: You do not have permission to do that.
pt: Sem permissão para fazer isso.

en: You do not have permission to preview drafts.
pt: Sem permissão para visualizar rascunhos.

en: You do not have permission to upload files.
pt: Sem permissão para enviar arquivos.

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
pt: Sem permissões suficientes para moderar os comentários.

en: You have attempted to queue too many files.
pt: Você tentou colocar um número muito grande de arquivos na fila.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
pt: Você foi adicionado a este site. Visite a <a href="%s">página inicial</a> ou <a href="%s">faça o login</a> usando seu nome de usuário e senha.

en: You have logged in successfully.
pt: Login feito com sucesso.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
pt: Não há spam identificado no momento. Deve ser seu dia de sorte. :)

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
pt: Você pesquisou nos arquivos do blog <a href="%1$s/">%2$s</a> por <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. Se não encontrou o que queria nestes resultados, você pode tentar um destes links.

en: You may only upload 1 file.
pt: Você só pode enviar 1 arquivo.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
pt: Você pode usar estas tags e atributos de <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>: %s

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
pt: Você deve <a href="%1$s">digitar sua chave API do Akismet API </a> para que ele funcione.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt: Você precisa fazer o <a href="%s">login</a> para publicar um comentário.

en: You must be registered to comment
pt: Você deve ser registrado para comentar

en: You must enter a valid Akismet API key here. If you need an API key, you can <a href="%s">create one here</a>
pt: Você deve digitar uma chave API do Akismet válida aqui. Se você precisa de uma chave API, você pode <a href="%s">criar uma aqui</a>.

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
pt: Você precisa fazer o <a href="%s">login</a> e então criar um novo site.

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
pt: Você deve especificar uma ação "nonce" para ser verificada usando o primeiro parâmetro .

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
pt: Sua conta do Akismet foi criada e ativada com sucesso. Divirta-se com o blog!

en: Your Comment
pt: Seu comentário

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
pt: Parece que em sua instalação do PHP está faltando a extensão MySQL, que é requesitada pelo WordPress.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
pt: O URL inicial de seu WordPress %s é inválido.  Corrija <a href="%s">opção inicial</a>.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
pt: Sua conta está ativa. Agora você pode fazer <a href="%1$s">log in</a> no seu site usando seu nome de usuário &#8220;%3$s&#8221;. Confira sua senha e instruções de login na caixa de entrada do email %3$s. Se não receber um email, veja se não está na pasta de spam. Se não receber um email em uma hora, você pode <a href="%4$s">redefinir sua senha</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
pt: Sua conta está ativada. Faça <a href="%1$s">Log in</a> ou volte a <a href="%2$s">Página Inicial</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
pt: Sua conta já está ativada. <a href="%1$s">Visite seu site</a> ou faça <a href="%2$s">Log in</a>

en: Your account is now active!
pt: Sua conta está ativa!

en: Your address will be %s.
pt: Seu endereço será %s

en: Your blogroll
pt: A sua lista de links

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> for files over 100MB.
pt: O seu navegador possui algumas limitações de upload de arquivos grandes pelo uploader de múltiplos arquivos. Use o <a href="%1$s" target="%2$s">uploader do navegador</a> para arquivos maiores que 100MB.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário está aguardando moderação.

en: Your email address will not be published.
pt: O seu endereço de email não será publicado

en: Your key has been cleared.
pt: Sua chave foi limpa.

en: Your latest posts
pt: Seus posts recentes

en: Your most used tags in cloud format
pt: As tags mais usadas em formato de nuvem

en: Your password has been reset.
pt: Sua senha foi redefinida.

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
pt: O seu servidor funciona com a versão %1$s do PHP, mas o WordPress %2$s necessita pelo menos da versão %3$s.

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
pt: A sua sessão expirou. Você pode fazer o login novamente aqui ou ir para a página de login.

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
pt: Seu site em <a href="%1$s">%2$s</a> está ativo. Agora você pode fazer login em seu site usando seu nome de usuário &#8220;%3$s&#8221;. Confira sua senha e instruções de login na caixa de entrada do email %4$s. Se não receber um email, veja se não está na pasta de spam. Se não receber um email em uma hora, você pode <a href="%5$s">redefinir sua senha</a>.

en: Your site&#8217;s WordPress Pages
pt: Páginas do seu site

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
pt[0]: Seu tema suporta %s menu. Selecione qual menu gostaria de usar.
pt[1]: Seu tema suporta %s menus. Selecione qual menu gostaria de usar em cada lugar.

en: Your theme supports a static front page.
pt: Seu tema suporta uma página inicial estática.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
pt: O administrador do seu serviço de hospedagem ou servidor desativou as funções <code>fsockopen</code> ou <code>gethostbynamel</code> do PHP. <strong>O Akismet não pode funcionar corretamente até que isto seja corrigido</strong>. Contate o administrador de seu serviço de hospedagem ou firewall e forneça a eles <a href="%s" target="_blank">estas informações de requisitos de sistema do Akismet</a>.

en: [%1$s] Activate %2$s
pt: [%1$s] Ativar %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
pt: [%1$s] Comentário: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
pt: [%1$s] Moderar: "%2$s"

en: [%s] New User Registration
pt: [%s] Registro de novo usuário

en: [%s] Password Lost/Changed
pt: [%s] Senha perdida/alterada

en: [%s] Password Reset
pt: [%s] Redefinição de senha

en: [%s] Your username and password
pt: [%s] Seu nome de usuário e senha

en: abort
pt: abortar

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
pt: Mídia

[ctx: add new from admin bar]
en: User
pt: Usuário

[ctx: add new media]
en: Add New
pt: Adicionar Nova

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
pt: Página

[ctx: adjective]
en: Approved
pt: Aprovado

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
pt: Novo

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
pt: Azul

[ctx: admin color scheme]
en: Gray
pt: Cinza

en: apop authentication failed
pt: A autenticação apop falhou

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
pt: por %1$s &#8212; %2$s em <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: close tags
pt: fechar tags

en: connection does not exist
pt: conexão não existe.

en: connection not established
pt: conexão não estabelecida

en: domain
pt: domínio

en: fullscreen
pt: tela cheia

en: g:i a
pt: H:i

[ctx: html attribute]
en: Name
pt: Nome

[ctx: html attribute]
en: Name:
pt: Nome:

en: http://codex.wordpress.org/
pt: http://codex.wordpress.org/pt-br:Página_Inicial

en: http://wordpress.org/
pt: http://br.wordpress.org/

en: http://wordpress.org/support/
pt: http://br.forums.wordpress.org/

en: http://wordpress.org/support/forum/requests-and-feedback
pt: http://br.forums.wordpress.org/forum/pedidos-e-feedback

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
pt: O ieSpell não foi detectado. Quer instalar agora?

en: l, F jS, Y
pt: I, j \\d\\e F \\d\\e Y

[ctx: label]
en: Search for:
pt: Pesquisar por:

[ctx: links widget]
en: All Links
pt: Todos os Links

en: moved to the trash.
pt: movido para a lixeira.

en: new WordPress Loop
pt: Novo loop do WordPress

en: no login ID submitted
pt: nenhuma ID de login enviada

en: not configured
pt: não configurado

[ctx: noun]
en: Comment
pt: Comentário

en: number_format_decimal_point
pt: ,

en: number_format_thousands_sep
pt: .

en: of
pt: de

[ctx: page]
en: Add New
pt: Adicionar Nova

[ctx: password strength]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt: Pesquisar &hellip;

[ctx: post]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

[ctx: post]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: post]
en: Pending
pt: Pendente

[ctx: post]
en: Private
pt: Privado

[ctx: post]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: post]
en: Scheduled
pt: Agendado

[ctx: post]
en: Trash
pt: Lixo

[ctx: post format]
en: Format
pt: Formato

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
pt: %1$s %2$s, %3$s atrás (%4$s)

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
pt: %1$s [Salvar automático]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
pt: %1$s [Revisão Atual]

[ctx: post type general name]
en: Media
pt: Mídia

[ctx: post type general name]
en: Pages
pt: Páginas

[ctx: post type singular name]
en: Page
pt: Página

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y, \à\s G:i

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i:s
pt: j \d\e F \d\e Y, \à\s G:i

[ctx: search results]
en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: sitename
pt: nomedosite

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
pt: Categoria

en: text direction
pt: direção do texto

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
pt: palavras

en: {#field} must be a number
pt: {#field} deve ser um número

en: {#field} must be a number greater than {#min}
pt: {#field} deve ser um número superior a {#min}

en: {#field} must be a number or percentage
pt: {#field} deve ser um número ou percentagem
